Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Підстрибнути, щоб злетіти

Підстрибнути, щоб злетіти
icon:arrow-back

Бражник хорватський
Hemaris croatica

Яскраве контрастне забарвлення, мініатюрні розміри, наявність «хіпстерського» хвоста та здатність… стрибати надають джмелевидці хорватській певної харизми й неповторності. Навіть редуковані помаранчеві задні крила логічно «завершують» своєрідний образ метелика. Та про все по порядку.

Науковці відкрили, що метеликам для польоту достатньо всього… однієї пари крил, а саме – передньої, власне на яку й лягає основне навантаження під час руху. Без задніх же крил комахи теж залишаються «дієздатними», їм під силу подолання чималих відстаней та навіть тривале ширяння в повітрі. Єдине, чого бракує цим «бідолашним», ‒ швидкості польотних реакцій. Зрозумілою в цьому сенсі тепер стає й редукованість задніх крил у багатьох нічних метеликів.

А ось вчені Кембриджського університету зробили досить сміливе ствердження, що нічні метелики не зможуть літати без… кінцівок! Вони дослідили, що, аби злетіти й «насолодитися» польотом, лускокрилі змушені… підстрибнути догори, інакше їхні крила, що складені «дахом», при зльоті неминуче будуть чіпляти «злітно-посадкову смугу» й гальмувати рух. Тобто перш, ніж почати махати крилами, комахи підстрибують, причому у різних видів стратегії зльоту відрізняються. Для поштовху метелик використовує чотири кінцівки з шести, які розподіляють зусилля по всій поверхні, від якої доводиться відштовхуватися. Стрибок займає долі секунди, тому «неозброєним» оком він не помітний.

Вражаючий дисонанс – метелики можуть літати… без крил, а ось без кінцівок ‒ ніколи не здіймуться у повітря! Політ – життя метеликів, а для бражника хорватського – ще й продовження роду, адже саме у польоті самка відкладає яйця: зависаючи над харчовою рослиною, вона підгинає черевце і приклеює до її листків по одному яєчку.

Бражник хорватський Hemaris croaticaБражник хорватський Hemaris croatica

Подібні новини

«Незвичайні явища природи на Поділлі. Місячне затемнення»

«Аномальна спека», «надмірні опади», «надзвичайно низькі температури» ‒ ці поняття все частіше вживаються для опису сучасних погодних умов. Та чи справді дані явища є такими незвичайними? Наш музей продовжує серію публікацій «Незвичайні явища природи на Поділлі». І сьогодні мова йтиме про місячне затемнення ‒ астрономічне явище, яке полягає в тому, що земному спостерігачу перестає бути […]

Деталі

Ентомологічний квест “Комашині історії”

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї відбувся захоплюючий пізнавально-розважальний квест, мета якого в ігровій формі глибше познайомити його учасників – школярів ліцею №17 – з життям комах! Ініціаторкою заходу виступила Неллі Мальована, завідувач відділу природи та авторка нової книги «Маленькі гіганти у головоломках», а ведучими дійства стали Наталія Мовчан, заступник директора з наукової роботи та Світлана […]

Деталі

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу