Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Традиційні страви подолян. Калита»

«Традиційні страви подолян. Калита»
icon:arrow-back

Шановні наші поціновувачі, продовжуючи «смачну» рубрику «Традиційні страви подолян» від Хмельницького обласного краєзнавчого музею, ми розповімо про звичаї святкування одного з найочікуваніших і найвеселіших «празників» – дня Андрія Первозваного – та поділимось рецептом приготування обрядового смаколика.

Ввечері, напередодні свята, наші предки збиралися на «великі вечорниці»,  де переповідали цікаві історії, жартували, співали, чекаючи опівночі, а з настанням 13 грудня дівчата починали ворожбу на  майбутню долю.

Особливою колоритністю серед багатьох ігрищ відзначався обряд «кусання Калити». Для цієї забави пекли великий обрядовий корж –  калиту з діркою посередині, який під час веселощів підвішували в хаті на червону стрічку до сволока. Тісто для коржа замішували з пшеничного борошна та додавали до нього мак. Випікали калиту так, щоб вона вийшла сухою, аби її було важче вкусити.

Серед хлопців обирали пана Калитинського – вартового Калити, а решта учасників – пани Коцюбинські, намагаючись відкусити частину коржа, скакали на імпровізованому коні – коцюбі –  та промовляли: «Їду, їду Калиту кусати!».

Якщо хочете влаштувати на свято Андрія справжні вечорниці, без рецепту калити не обійтись. Отож, що для цього потрібно:

  • борошно – 3 склянки;
  • вода – 1,5-2 склянки;
  • сіль – 0,5 чайної ложки;
  • сода – 1 чайна ложка;
  • олія соняшникова – 3 столові ложки;
  • мак, перетертий із цукром – 0,5 склянки;
  • мед – 2 столові ложки.

Іноді дівчата місили тісто на відварі любистку ( щоб хлопці любили) та додавали  товчені горіхи.

Отож, хочете дізнатися більше нової цікавої інформації, слідкуйте за нашими новими публікаціями, вподобавши сторінку Хмельницького обласного краєзнавчого музею.

Подібні новини

«…Сніжинки-витинанки – казковий витвір давнини»

Сьогодні дуже цікаве, а для когось, можливо, і незвичайне свято – День вирізання сніжинок. Згадайте кожен свою першу власноруч вирізану сніжинку. Якою вона була? Ці теплі та кольорові спогади зазвичай пов’язані з дитинством , адже у дорослих завжди не вистачає часу на таку творчість. На жаль, не всім відомо, що вирізання сніжинок – це частина […]

Деталі

«Проскурів на старих поштівках. Колись був банк, а нині – музей»

На поштовій картці початку ХХ ст. – двоповерховий цегляний будинок з високим куполом на розі. Споруда, яку зафіксував фотооб’єктив, добре відома більшості хмельничан – тут з 1986 р. знаходиться обласний художній музей. Приємно, що майже за століття свого існування, зовнішній вигляд будівлі практично не змінився, хоча за цей час тут перебувало чимало господарів: у 1950-х […]

Деталі

Дарунки музею

Нещодавно у ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ ОБЛАСНОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ як частина великого проекту «Ляльки мандрують світом» проходила пересувна виставка «Князівни та княгині». Нагадаємо, на ній експонувалися 75 ляльок – роботи 40 майстринь з різних куточків України та світу. Особливо приємно, що по завершенні виставки одразу аж 5 робіт поповнили колекцію нашого закладу. Це витвори талановитих хмельничанок Оксани Мацькової […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу