Шановні наші поціновувачі, продовжуючи «смачну» рубрику «Традиційні страви подолян» від Хмельницького обласного краєзнавчого музею, ми розповімо про звичаї святкування одного з найочікуваніших і найвеселіших «празників» – дня Андрія Первозваного – та поділимось рецептом приготування обрядового смаколика.
Ввечері, напередодні свята, наші предки збиралися на «великі вечорниці», де переповідали цікаві історії, жартували, співали, чекаючи опівночі, а з настанням 13 грудня дівчата починали ворожбу на майбутню долю.
Особливою колоритністю серед багатьох ігрищ відзначався обряд «кусання Калити». Для цієї забави пекли великий обрядовий корж – калиту з діркою посередині, який під час веселощів підвішували в хаті на червону стрічку до сволока. Тісто для коржа замішували з пшеничного борошна та додавали до нього мак. Випікали калиту так, щоб вона вийшла сухою, аби її було важче вкусити.
Серед хлопців обирали пана Калитинського – вартового Калити, а решта учасників – пани Коцюбинські, намагаючись відкусити частину коржа, скакали на імпровізованому коні – коцюбі – та промовляли: «Їду, їду Калиту кусати!».
Якщо хочете влаштувати на свято Андрія справжні вечорниці, без рецепту калити не обійтись. Отож, що для цього потрібно:
- борошно – 3 склянки;
- вода – 1,5-2 склянки;
- сіль – 0,5 чайної ложки;
- сода – 1 чайна ложка;
- олія соняшникова – 3 столові ложки;
- мак, перетертий із цукром – 0,5 склянки;
- мед – 2 столові ложки.
Іноді дівчата місили тісто на відварі любистку ( щоб хлопці любили) та додавали товчені горіхи.
Отож, хочете дізнатися більше нової цікавої інформації, слідкуйте за нашими новими публікаціями, вподобавши сторінку Хмельницького обласного краєзнавчого музею.