Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«…Сніжинки-витинанки – казковий витвір давнини»

«…Сніжинки-витинанки – казковий витвір давнини»
icon:arrow-back

Сьогодні дуже цікаве, а для когось, можливо, і незвичайне свято – День вирізання сніжинок. Згадайте кожен свою першу власноруч вирізану сніжинку. Якою вона була? Ці теплі та кольорові спогади зазвичай пов’язані з дитинством , адже у дорослих завжди не вистачає часу на таку творчість. На жаль, не всім відомо, що вирізання сніжинок – це частина древньої майстерності – витинання.

Витинанка (від українського слова «витинати», тобто «вирізувати», «вивертати») – вид народного декоративного мистецтва, зокрема українського. З різних джерел стало відомо, що воно було розповсюджене здавна у багатьох регіонах України: Поділлі, Прикарпатті, Подніпров’ї. Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний та рослинний, трапляються також антропо- та зооморфний. А ще на них зображають предмети побуту, елементи архітектури тощо. Папір при витинанні складається вдвоє, вчетверо, увосьмеро, що дозволяє створити сталі структури та композиції. Традиційними витинанками у вигляді сніжинок ми до цього часу прикрашаємо вікна на Новий рік.

У фондах нашого музею зберігається більше 20 паперових витинанок кін. ХХ ст. виготовлених місцевими та закордонними майстрами. Вдивляючись в їх візерунки, нам відкриваються різноманітні видіння: химерні гілки та квіти, казкові тварини, обриси і форми дивовижних птахів, прозорі зірки-сніжинки..

Отож, саме сьогодні у кожного є нагода взяти в руки звичайний аркуш паперу, скласти його кілька раз навпіл та вирізати по задуманим контурам, а далі розгорнути та отримати….диво!

 

Подібні новини

“Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає”

25 лютого 1871 р. народилася справжня зірка української літератури, улюблениця нашого народу, відома поетеса, письменниця та перекладачка – Леся Петрівна Косач, яку згодом знатимуть під псевдонімом Леся Українка. Ймовірно, його вона запозичила від рідного дядька Михайла Драгоманова, який  підписувався «Українцем». Перу Лесі належать біля 270 віршів. І це, не рахуючи поем та віршованих драматичних творів! […]

Деталі

«Бій за майбутнє». Інформаційні матеріали до Дня пам’яті Героїв Крут–2023

Шановні користувачі! Хмельницький обласний краєзнавчий музей доводить до Вашого відома тематичні інформаційні матеріали «Бій за майбутнє» підготовлених Українським інститутом національної пам’яті до 105-ої річниці бою під Крутами. Детальна інформація у PDF-файлі, завантажити.

Деталі

Хто такий сніговик ?

Сьогоднішня історія про одну з улюблених зимових забав – ліплення сніговика, який став традиційним символом зимових свят не тільки в Україні, а й у різних куточках світу. А звідки ж взявся сніговик? І як правильно – сніговик чи снігова баба? Отже, декілька фактів про цього популярного зимового персонажа. Історики та дослідники народної творчості не можуть […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу