Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Паровий млин Маранца»

«Проскурів на старих поштівках. Паровий млин Маранца»
icon:arrow-back

Поштова картка поч. ХХ ст. зафіксувала одне із найбільших та найсучасніших підприємств Проскурова (нині – м. Хмельницький) того часу – паровий млин, який був збудований проскурівським купцем Соломоном Григоровичем Маранцем у 1892 р. неподалік від залізничної станції.

Борошномельна промисловість – одна з найважливіших галузей Поділля з багатовіковою історією. З давніх часів водяні млини та вітряки були фактично у кожному населеному пункті. Значного розвитку промислове млинарство набуло у другій пол. ХІХ ст., що було пов’язано з технологічною революцією в цій галузі та прокладанням залізниць. Наприкінці 1870-х рр. у борошномельній промисловості Поділля розпочалось впровадження у виробничий процес парової техніки та високопродуктивних вальцьових млинарських верстатів. Великі млини з потужними паровими машинами стали будувати переважно поблизу залізничних станцій, звідки було зручно відправляти великі партії борошно-круп’яної продукції в інші регіони.

Так сталось і в Проскурові, який завдяки прокладеній 1870 р. через місто залізниці отримав прямий зв’язок з Одесою, Києвом та країнами Західної Європи. Проскурів одразу став важливим центром експортної торгівлі збіжжям, а також місцем переробки зерна. У 1892 р. місцевий купець Соломон Маранц спорудив потужний паровий млин, на базі якого через три роки створив перше в місті акціонерне товариство – «Проскурівське товариство млинарського виробництва С.Г. Маранца». До складу товариства, крім парового млина, увійшла його ж фабрика перлових круп. У 1893 р. став до ладу другий паровий млин міщанина Менделя Лопатіна. У 1898 р. на цих двох млинах працювало 70 робітників, виробництво продукції склало суму 155000 руб. У 1909 р. в Проскурові нараховувалося вже 5 парових млинів, які виробляли продукції на понад півмільйона рублів. Проте найбільшим так й залишався паровий млин С. Маранца.

У радянські часи млин націоналізували, поруч спорудили нові виробничі корпуси і перейменували на «Проскурівський млинкрупкомбінат». У 1950-х рр. підприємство мало назву крупзавод № 14, а коли до нього приєднали базу «Заготзерно» та новозбудований кукурудзокалібрувальний завод, воно отримало назву – «Хмельницький комбінат хлібопродуктів», а згодом – «Хмельницький зернопродукт». Головний корпус колишнього млина С. Маранца, що зображений на старій поштівці, зберігся, але з кардинальною перебудовою фасаду.

Подібні новини

«Острівці забутої історії. Поділля»

«ОСТРІВЦІ ЗАБУТОЇ ІСТОРІЇ» від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ розшукують відповіді на найцікавіші запитання! Чи міркували Ви, чому наш край названий «Поділлям»? Ймовірно, розгадка приховується у географічному розташуванні – на противагу верхньодністровській (галицькій) частині Карпатського передгір’я рельєф місцевості на Поділлі знижується, відтак даний регіон є низом, себто подолом. Щоправда, в деяких дослідників трохи інша думка: «Поділля» […]

Деталі

Стежками двох революцій

Зустрічі науковців Хмельницького обласного краєзнавчого музею з підопічними центру реабілітації «Родинний затишок» давно набули традиційного характеру. Нинішній захід був присвячений Дню гідності та свободи. Вихованці «Родинного затишку» не лише послухали бесіду «Стежками двох революцій», але й долучилися до захоплюючої музейної майстерки «Пташка миру». Дякуємо «Родинному затишку» за активність та гостинність! До наступних зустрічей!

Деталі

Тож він «липовий» чи все ж таки справжній?

Бражник липовий Mimas tiliae Він – липовий, але справжній. Вона – також. Якщо цю «парочку» побачити разом, стане зрозуміло, хто є хто, адже даний вид бражників має чітко виражений статевий диморфізм. Самець – «підтягнутий» красень з оливково-зеленими крилами. Самка – рудокрила «статна дама», трохи крупніша за «чоловіка». Нащадки: «малюки» (період гусені) – блакитнорогі «єдинороги» з […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу