Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Підстрибнути, щоб злетіти

Підстрибнути, щоб злетіти
icon:arrow-back

Бражник хорватський
Hemaris croatica

Яскраве контрастне забарвлення, мініатюрні розміри, наявність «хіпстерського» хвоста та здатність… стрибати надають джмелевидці хорватській певної харизми й неповторності. Навіть редуковані помаранчеві задні крила логічно «завершують» своєрідний образ метелика. Та про все по порядку.

Науковці відкрили, що метеликам для польоту достатньо всього… однієї пари крил, а саме – передньої, власне на яку й лягає основне навантаження під час руху. Без задніх же крил комахи теж залишаються «дієздатними», їм під силу подолання чималих відстаней та навіть тривале ширяння в повітрі. Єдине, чого бракує цим «бідолашним», ‒ швидкості польотних реакцій. Зрозумілою в цьому сенсі тепер стає й редукованість задніх крил у багатьох нічних метеликів.

А ось вчені Кембриджського університету зробили досить сміливе ствердження, що нічні метелики не зможуть літати без… кінцівок! Вони дослідили, що, аби злетіти й «насолодитися» польотом, лускокрилі змушені… підстрибнути догори, інакше їхні крила, що складені «дахом», при зльоті неминуче будуть чіпляти «злітно-посадкову смугу» й гальмувати рух. Тобто перш, ніж почати махати крилами, комахи підстрибують, причому у різних видів стратегії зльоту відрізняються. Для поштовху метелик використовує чотири кінцівки з шести, які розподіляють зусилля по всій поверхні, від якої доводиться відштовхуватися. Стрибок займає долі секунди, тому «неозброєним» оком він не помітний.

Вражаючий дисонанс – метелики можуть літати… без крил, а ось без кінцівок ‒ ніколи не здіймуться у повітря! Політ – життя метеликів, а для бражника хорватського – ще й продовження роду, адже саме у польоті самка відкладає яйця: зависаючи над харчовою рослиною, вона підгинає черевце і приклеює до її листків по одному яєчку.

Бражник хорватський Hemaris croaticaБражник хорватський Hemaris croatica

Подібні новини

Символи країни для маленької дитини!

Як розповісти малечі про офіційні та народні символи України? Звісно ж, за допомогою гри! Цього разу ми створили колективну аплікацію в національних кольорах разом із вихованцями ЗДО №46, поділилися з малечею тематичними цікавинками, захопили маловідомими легендами, заспівали Славень. Сердечно дякуємо дітлахам та педагогам за увагу, гостинність та активність. До нових зустрічей!

Деталі

Тож він «липовий» чи все ж таки справжній?

Бражник липовий Mimas tiliae Він – липовий, але справжній. Вона – також. Якщо цю «парочку» побачити разом, стане зрозуміло, хто є хто, адже даний вид бражників має чітко виражений статевий диморфізм. Самець – «підтягнутий» красень з оливково-зеленими крилами. Самка – рудокрила «статна дама», трохи крупніша за «чоловіка». Нащадки: «малюки» (період гусені) – блакитнорогі «єдинороги» з […]

Деталі

«Жінки в науці. Волошина Ніла Йосипівна»

Волошина Ніла Йосипівна. Її ім’я добре відомо учням та учителям загальноосвітніх шкіл, студентам та викладачам ВНЗ, письменникам та літературознавцям. Доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент АПНУ, заслужений діяч науки й техніки України . Народилася Ніла Волошина (2.01.1940 р. — 15.06.2010 р.) в с. Думанів Хмельницької обл. Освіту здобула у Славутському педучилищі та Кам’янець-Подільському педагогічному інституті на […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу