Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Це було в нас: Проскурівський прорив – легендарна операція армії УНР

Це було в нас: Проскурівський прорив – легендарна операція армії УНР
icon:arrow-back

Однією з найуспішніших військових операцій Армії УНР періоду Української революції 1917-1921 років стала «Проскурівська операція»,  або «Проскурівський прорив».

Наприкінці травня 1919 року, коли УНР опинилась у скрутному становищі, втративши майже всю територію і ведучи бойові дії одночасно проти Червоної армії та польських військ, заступник Генштабу Армії УНР Василь Тютюнник розробив план прориву більшовицького фронту в напрямку Проскурова (нині – Хмельницький), який отримав назву «Проскурівська операція».

Розпочалась операція 1 червня 1919 року – українська армія провела потужний загальний наступ, у результаті якого за декілька днів вдалось розбити більшовицькі війська та закріпитися на Поділлі. Головний удар нанесли сили Запорізької групи у напрямку Проскурова. Січові стрільці та Волинська група прикривали цей удар на північному фланзі у районі Ямпіль – Теофіполь. Група полковника Удовиченка розгорнула наступ у південному кам’янецькому напрямку.

Вже 3 червня 1919 року Армія УНР звільнила Волочиськ, Чорний Острів і Кам’янець-Подільський; 5-6 червня – Фельштин (нині – с. Гвардійське) та Ярмолинці. Проскурів був здобутий 6 червня силами Запорізького корпусу під командуванням Володимира Сальського після запеклого бою, що тривав з 5-ї до 8-ї години ранку. Того ж дня Січові стрільці вибили червоноармійців зі Старокостянтинова. У середині червня запорозькими дивізіями були звільнені Деражня та Нова Ушиця… Такий успіх дозволив Директорії та уряду УНР на тривалий час зупинитись у Кам’янці-Подільському.

Командир Запорізького корпусу полковник Володимир Сальський

Проскурівську операцію та її значення стисло описав працівник Генштабу Армії УНР Микола Капустянський: «Шостого червня полк. Сальський повів рішучий наступ на Проскурів двома дивізіями: 6-тою від Чорного Острова, 8-мою з північного сходу.

6-та дивізія відважно атакує Проскурів і після гарячого бою захоплює його. Большевики уперто оборонились, великий підтрим їм давали 3 бронепотяги, що стійко боролися з нашою артилерією. Настирливість та енергія 6-тої дивізії, а теж і загроза Проскурову з боку 8-ої дивізії вирішили справу. В наші руки дістається велика здобич… Большевики відходять на Жмеринку. Наш бронепотяг просунувся за ними на ст. Деражня.

Таким чином наш марш-маневр дав додатні висліди. Большевиків на всьому фронті розбито й відкинено на схід. Ми захопили 30 гармат, десятки машинових крісів, 700 вагонів, багато паротягів і вогнепального припасу. Також здобули потрібний нам простір і важливі осередки Ярмолинці і місто Кам’янець-Подільський. Тепер вже стало можливим почати евакуацію з Галичини через Проскурів до Кам’янця державних установ і рештків наших запасів».

Василь Тютюнник – четвертий зліва. Парад у Кам'янці-Подільському, 31 липня 1919 р. Фрагмент фото з фондів КПДІМЗ

Зазначимо, що після успіху Проскурівської операції Василь Тютюнник отримав звання генерал-хорунжого, став начальником штабу Дієвої армії УНР, а через місяць – командувачем армії. Під час походу Об’єднаних українських армій на Київ-Одесу він командував Східною армійською групою. З 10 листопада 1919 року В. Тютюнник очолював українське військо у боях проти білогвардійців Денікіна. Зокрема, 17-22 листопада 1919 року керував обороною Проскурова. Саме у ці дні В. Тютюнник захворів на тиф. Незважаючи на хворобу, він разом із генерал-хорунжим Євгеном Мєшковським розробив легендарний план 1-го Зимового походу – партизанського рейду тилами білих та червоних, що дало змогу вирватися з «трикутника смерті»… Помер генерал 19 грудня 1919 року в Рівному – тиф ускладнився тромбозом судин і призвів до зупинки серця.

Подібні новини

«Ульотний» шедевр

Бражник олеандровий Daphnis nerii Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої. Дивлячись на цього метелика, починаєш здогадуватися, як народжуються шедеври живопису та з’являються різноманітні художні […]

Деталі

День Конституції України

Кожна державна подія має свою передісторію. Витоки формування Основного закону –– Конституції, – що був прийнятий на V сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, беруть свій початок з давніх часів, а предмети з музейних колекцій – незаперечливі артефакти та джерела цього процесу. У фондах нашого музею зберігається унікальний раритет – Статут Великого Князівства […]

Деталі

“ДАВНІ РЕМЕСЛА КРАЯН”

Якими вміннями та ремеслами володіли подоляни у минулому? Про це у нас вивідували маленькі питайлики “Звичайного Дива”. Діти з цікавістю розглядали предмети ручного виготовлення, забавлялися тематичними іграми та брали участь у чарівному перевтіленні! Дякуємо педагогам та вихованцям “Звичайного Дива ” за візит! До наступної зустрічі!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу