Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Нічне побачення зі… сфінксом

Нічне побачення зі… сфінксом
icon:arrow-back

Бражник підмаренниковий
Hyles gallii

Про сфінксів ‒ крилатих страховиськ у вигляді напівлюдини-напівтварини ‒ можна дізнатися з міфів Давньої Греції, а скульптури побачити у сучасному Єгипті. Про зворушливі сюжети їхнього життя також можуть розказати фільми-фентезі. Тема сфінксів завжди в тренді. Навіть сучасна лепідоптерологія ‒ наука, що вивчає лускокрилих, їхнім імя′м назвала метеликів родини Бражникових. І сьогодні можна зустрітися зі справжніми крилатими сфінксами, які, на противагу древнім містичним істотам, не викликають у нас жах.

Чому ж таки сфінкс? Гусениці майже всіх видів бражників, в тому числі й підмаренникового, при небезпеці піднімають передню частину тулуба і завмирають в загрозливій позі, чим й нагадують позу легендарного персонажу.

Яскраву личинку підмаренникового «сфінкса» можна знайти під середньою жилкою листя бур’яну, яким вона харчується. По мірі зростання гусениця декілька разів змінює колір «тіла» ‒ з початкового зеленого на кінцевий чорний.

Дорослі ж особини мають різну інтенсивність фарбування, яка залежить від вологості навколишнього середовища: у посушливих регіонах бражники більш бліді, а у вологих ‒ темніші. Якщо у Вас є бажання особисто зустрітися з цими чималими красенями, запросіть їх на… нічне побачення. Для цього достатньо встановити світлову пастку з ультрафіолетовим випромінюванням, адже метелики залюбки летять на джерело світла. Вчені пояснюють цей феномен орієнтацією комах у просторі на світло місяця або нічного неба, яке сприймають в ультрафіолетовому діапазоні.

Бражник підмаренниковий
Hyles gallii

Подібні новини

День музейного селфі!

Сьогодні, 17 січня, в усьому світі відзначають ДЕНЬ МУЗЕЙНОГО СЕЛФІ! Тож, будемо раді, якщо Ви під нашим дописом або ж на свою особисту сторінку з тегами #MuseumSelfie, #MuseumSelfiDay2024, #Музейнеселфі завантажите своє фото з відвідинами ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ. ЛАСКАВО ПРОСИМО!  

Деталі

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Грудень

Складним був шлях наших предків, доки винайшли вони для обчислення та розрахунку свого земного шляху мірило – календар. Нині схожий він на дерево, яке на початку року вичікує свого пробудження, одягаючись згодом пишно та яскраво, а наприкінці – готується до глибокого сну, знімаючи з себе коштовне золоте вбрання. Будь-яка пора неперевершено довершена. Грудень рік кінчає […]

Деталі

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Липень

Маківку літа – сьому сходинку року – слов’яни називали всілякими «іменами» й пов’язували з різними видами трудової діяльності о цій порі: білень – час відбілювати полотно, пасень – найкращий період для відгодівлі худоби, косень – у розпалі сіножать, суничник або чорничник – масове збирання ягід. Відомі ще й такі назви, як громотворець, жарник, жнивар, сінозарник. […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу