Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

«Незвичайні явища природи на Поділлі. Місячне затемнення»

«Незвичайні явища природи на Поділлі. Місячне затемнення»
icon:arrow-back

«Аномальна спека», «надмірні опади», «надзвичайно низькі температури» ‒ ці поняття все частіше вживаються для опису сучасних погодних умов. Та чи справді дані явища є такими незвичайними? Наш музей продовжує серію публікацій «Незвичайні явища природи на Поділлі». І сьогодні мова йтиме про місячне затемнення ‒ астрономічне явище, яке полягає в тому, що земному спостерігачу перестає бути видимим повністю або частково Місяць. Протягом року на планеті відбувається до двох місячних затемнень. Спостерігати їх вночі можливо на території частини Землі, де Місяць перебуває над горизонтом. Найбільш популярне та доступне пояснення трьом типам місячних затемнень (повному, частковому та напівтіньовому) в своїй “Ілюстрованій астрономії” дав чілійський астрофізик Хуан Карлос Беамін.

8 листопада нас очікує повне затемнення повного Місяця, яке буде можливим, на жаль, для спостереження мешканцями  тільки крайніх північно-східних територій Європи й лише у телескопи, оскільки відбудеться воно о 14.02 за місцевим часом.

Загалом у ХХІ ст. на Хмельниччини спостерігалось 20 місячних затемнень:

  • напівтіньове ‒ 14-15 березня, часткове ‒ 7 вересня 2006 р.
  • повне ‒ 3-4 березня 2007 р.
  • повне ‒ 21 лютого, часткове – 16 серпня 2008 р.
  • напівтіньове ‒ 9 лютого та 5-6 серпня, часткове ‒ 31 грудня 2009 р.
  • повне  ‒ 15 червня та 10 грудня 2011 р.
  • часткове – 25 квітня, напівтіньове ‒ 18−19 жовтня 2013 р.
  • напівтіньове ‒ 16 вересня 2016 р.
  • напівтіньове ‒ 10-11 лютого, часткове ‒ 7 серпня 2017 р.
  • повне ‒ 27 липня 2018 р.
  • повне ‒ 21 січня, часткове ‒ 16 липня 2019 р.
  • напівтіньове ‒ 10 січня, напівтіньове ‒ 5 червня 2020 р.

Також достеменно відомо, що на Поділлі у ХХ ст. мали змогу спостерігати повне місячне затемнення 16 вересня 1997 р.

На жаль, брак більш детальної інформації не дає змоги зазирнути вглиб віків і з’ясувати, коли саме подоляни відчували трепет, захват й острах одночасно, спостерігаючи за даними астрономічними явищами.

Про інші незвичайні явища ми розповімо у наступних випусках.

Подібні новини

Обласний конкурс юних екскурсоводів

Для Хмельницького обласного краєзнавчого музею знаменно, що щорічно до роботи журі обласного конкурсного відбору Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів міста та області «Край, в якому я живу» Хмельницький обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді запрошує завідувача відділу історії Ніну Стрижак та завідувача відділу інформації та маркетингу Оксану Мельничук. Мета заходу – виявлення та […]

Деталі

85 років Хмельницькій області

22 вересня 2022 року Хмельницька область святкує ювілей – 85 років від дня свого утворення. На цей день Хмельницький обласний краєзнавчий музей оголосив проведення Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції «Хмельниччина: історія та сучасність». На адресу учасників конференції надійшли вітання від голови Хмельницької обласної військової адміністрації Сергія Гамалія та голови Хмельницької обласної ради Віолети Лабазюк. На жаль, […]

Деталі

«Україна – земля козацька»

Пізнавальна бесіда, захоплююча майстерка та веселі козацькі ігри… Для вихованців центру реабілітації «Родинний затишок» науковці ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ Оксана Мельничук та Світлана Крижановська провели пізнавально-розважальний захід «УКРАЇНА – ЗЕМЛЯ КОЗАЦЬКА». Дякуємо учасникам за активну участь, а педагогам «Родинного затишку» за гостинність та багаторічну тісну співпрацю!  

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу