Пригадайте, хто з живих істот має багато ніг? Звісно ж, сороконіжка, яку ще називають стоногою. То скільки ж насправді у неї ніг – сорок чи сто? А, може, ще більше? Зазвичай, від 8 до 91 пари, а найчастіше – 30. Виростають кінцівки поступово – по мірі зростання й линьки стоноги. І це – ще не все! Деякі види самок мають трохи більшу кількість ніг в порівнянні з самцями!
Але ж чому нашій героїні «подарували» такі «імена»? Виявляється, озвученими вище назвами нарекли її ще у прадавні часи, коли числа «сорок» чи «сто» означали не конкретне, а, радше, невизначене число, тобто велику кількість будь-чого.
Часто ці невеликі членистоногі ( довжиною до 10 см) поселяються у ванних кімнатах – їм подобаються вологі й погано провітрювані приміщення. Таке сусідство багатьох людей лякає. Та – дарма! По-перше, ці істоти не їдять людську їжу, не гризуть меблі та й у масовій кількості не розмножуються. По-друге, стонога – наша помічниця, адже вона полює на домашніх шкідників: клопів, тарганів, бліх тощо. У цьому їй відмінно допомагає перша пара кінцівок, котра утворює своєрідні ногощелепи, пристосовані до хапання потенційної жертви. Схопивши здобич, сороконіжка впорскує в її тіло отруту, яка викликає миттєвий та гострий біль, схожий на укус оси. А по-третє, оскільки це нічна істота, ваша зустріч з нею малоймовірна. Якщо ж ви все-таки натрапили на неї, голими руками чіпати її не слід, адже з боків тулуба знаходяться залози, що поширюють отруту, яка викликає на шкірі пухирі.