Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Яким вузлам павук «надає перевагу»?

Яким вузлам павук «надає перевагу»?
icon:arrow-back

Павутина ‒ це секрет павутинних залоз, розташованих на кінці черевця павука. Саме білок фіброїн, що є його основним компонентом, на повітрі кристалізується, утворюючи волокна, які й надають павутині міцність та еластичність. Відомо, що павутинна нитка в кілька разів міцніша за людське волосся тієї ж товщини.

При плетінні павутиння павук не в’яже вузли, а використовує клейкість павутинної крапельки, на властивості якої суттєво впливає вологість повітря. При сухому повітрі частина води випаровується і крапелька втрачає свою клейкість. До речі, саме цим фактором обумовлена велика різноманітність павуків в умовах вологого клімату.

Залози павуків виробляють декілька типів павутинних ниток різних за складом, властивостями та функціями. Найміцніші з них ‒ несучі нитки. Найліпкіші ж ‒ нитки ловчої спіралі, адже на них знаходиться найбільше клейких крапельок. Є також особливі типи ниток для обмотування жертви, для яєць, для формування внутрішнього м’якого та окремо для зовнішнього міцного шарів кокона. Для з’єднання ниток, що перетинаються та прикріплення їх до субстрату, тварина використовує особливу сполучну павутину.

Потрапляючи до павутиння, комаха приклеюється найчастіше до ловчої спіралі, від якої сигнальні нитки передають коливання її рухів «мисливцю», що сидить в засідці. Відчувши вібрації, павук простує до жертви та вприскує в її тіло отруту паралізуючої дії та травні ферменти, які розщеплюють її нутрощі і перетворюють їх на густий «бульйон».

Як же сам павук не прилипає до свого павутиння? Під час плетіння павутиння він торкається клейких ловчих ниток лише кінчиками ніг, покритими численними волосками, що зменшують площу контакту з клейкими краплями. Крім того, кінцівки павука вкриті маслянистою речовиною, що запобігає склеюванню. Й, взагалі, господар павутини знає про її властивості й обирає навіть для себе «безпечні» шляхи!

P.S. Науковці обласного краєзнавчого музею вирішили провести власне дослідження щодо техніки павутиноплетення та відправились на нічне відео полювання до найближчих заростів чагарників. Результати із задоволенням пропонуємо Вам переглянути тут.

 

Подібні новини

Футляр для… хобота

Бражник бузковий Sphinx ligustri Сім місяців під землею, в абсолютній темряві, на глибині, що майже в шість разів перевищує довжину власного тіла (для людини ‒ це практично чотири поверхи донизу); в холоді – лише знизу підстелений «плед»-павутинка; без рухів, хоча іноді може ворушити черевцем; без їжі, проте дихає та випаровує воду, ‒ так проводить зимівлю […]

Деталі

Всі ми рівні – всі ми різні!

Музейний урок як оздоровча процедура! Дивуєтеся? Аж, ні. Пізнавальні й разом з тим позитивні хвилини музейних розповідей і показу предметів – вагомий плюс у лікуванні. У рамках музейного проекту «Всі ми рівні – всі ми різні!» стартували щомісячні зустрічі з пацієнтами Хмельницької дитячої міської лікарні у новому 2024 році. Цього разу ми розповідали про етнографічну […]

Деталі

ЯК МУЗЕЙНИКИ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ?

Музейні заняття «ВИШИВАНА УКРАЇНА» та «ВИШИВАНКА – ЦЕ СВЯТИНЯ, А МУЗЕЙ – її ХРАНИТЕЛЬ» для вихованців ЗДО №8 та «Звичайного Дива» провели Катерина Данилова, старший науковий співробітник та Світлана Крижановська, науковий співробітник. Під час обох занять малята ознайомились з історією свята, а також розвідали секрети з виготовлення сорочок їх пра-пра-бабусями, розтаємничили символіку на них та […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу