Бражник сосновий
Sphinx pinastri
Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої.
Якщо б проводився конкурс некраси серед метеликів, сосновий бражник став би переможцем в усіх можливих номінаціях: не Чарівність, не Фотогенічність, не Красень, не Яскравість, не Симпатії глядачів тощо. Хоча й належить до родини сфінксів – лускокрилих з неординарною зовнішністю, яких іноді приймають за невеликих пташок, він все ж таки більше нагадує велику сіру міль, ніж тендітного метелика-«колібрі». Його забарвлення має, напевно, всі «п’ятдесят відтінків сірого», натомість жодного іншого кольору, жодної кольорової цятки! А метелику цього і не потрібно, адже тоді він стає невидимим на тлі стовбура сосни, хвою якої так полюбляє його гусінь.
До речі, личинка цього «квазімодо» надто мила – її строкате яскраво-зелене смугасте вбрання напрочуд ідеально повторює кольорову гаму листоподібної частини хвойних дерев, на верхівках яких вона воліє влаштуватися. До «честі» цієї гусені слід зауважити, що її «апетит» не становить серйозної загрози для лісів ‒ випадків значної шкоди від неї не зафіксовано. Однак фахівці все ж таки за нею ретельно спостерігають, як за типовим «навідником» на «дурну компанію» ‒ соснову п’яденицю та соснового шовкопряда – потужних шкідників хвойних лісів.