Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

«Утримувач» екологічної рівноваги

«Утримувач» екологічної рівноваги
icon:arrow-back

Бражник молочайний
Hyles euphorbiae

Місія цього метелика на планеті Земля надвагома та відповідальна. Не кожна людина в змозі завдати на свої плечі подібну ношу. А бражник молочайний справляється з нею на «ура»! Його личинка «регулює» співвідношення чисельності молочаю з іншими рослинами на пасовищах, чим й приносить неабияку користь скотарству. Худоба отруйний молочай не вживає, що призводить до його масового й швидкого поширення та зниження якості випасу. Ось тут і з’являється наш яскраво забарвлений «супергерой», який із задоволенням поїдає цю «смакоту», тим самим відновлюючи рівновагу степових угруповань.

Гусінь, вживаючи цю отруйну рослину, набуває статусу «недоторканої особи» ‒ стає отруйною для птахів та земноводних. При нападі ж комах-паразитоїдів «включає» інший режим захисту: згинається, крутиться та випускає із рота зелену токсичну «слину», намагаючись нею обмазати ворога. Якщо це вдасться, крила того злипнуться, він перетвориться на жалюгідну грудочку та й загине.

Коли ж життю нічого не загрожує, гусінь бражника «планомірно» готується до лялькування: багато їсть, запасаючись поживними речовинами, щоб «гідно» пройти необхідні етапи дорослішання (линяння). Після кожного з них личинка збільшується в розмірі та змінює забарвлення і візерунок. Скинуту замалу «шкіру» вона з’їдає ‒ не пропадати ж повноцінному джерелу білка. Зиму «зустрічає» лялечкою у сплетеному «павутинному» коконі в ґрунті.

Бражник молочайний Hyles euphorbiaeБражник молочайний Hyles euphorbiae

Подібні новини

Нові надходження

У Всесвітній День азбуки Брайля наш музей від Хмельницького обласного фонду «Карітас» отримав цікаві  майбутні експонати – книги для людей з обмеженими можливостями зору, що не лише вперше поповнили таку фондівську групу збереження, як «Документи», але й неодмінно стануть науковцям помічними в роботі з інклюзією. Дякуємо за співпрацю!

Деталі

«Віртуальні подорожі краєм. Зіньків»

«ВІРТУАЛЬНІ ПОДОРОЖІ КРАЄМ» ВІД ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ запрошують Вас у містечко Зіньків екс-Віньковецького району! Так-так, те саме, що славиться смачною ковбасою! Однак нас найбільше приваблює інше – історичні пам’ятки, які тут збереглися. Однією з таких пам’яток  є залишки замку ХV століття, колись збудованого силами зіньківських міщан. На жаль, доля замку має сумну історію. Важко […]

Деталі

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Квітень

Наші прадіди наступник березня йменували по-різному: цвітень, красенець, краснець, а ще – лукавець та обманщик – через несталість, зрадливість погоди. Етимологи не дійшли згоди, звідки походить назва четвертого відрізку року – або від «квітнути» та «цвісти», або від «квитатися», «зводити рахунки» з зимою. Одна з народних легенд оповідає, що саме у квітні казкова Жар-птиця приносить […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу