21 вересня 2023 р. виповнюється 110 років з дня народження Євгенії Мойсеївни Гінзбург — видатного подільського педагога, літературознавця, ученого, доцента, викладачки, яка виховала кілька поколінь інтелігенції – педагогів, журналістів, письменників.
Євгенія Гінзбург (21 вересня 1913 р. — 5 листопада 2000 р.) — народилася в м. Рогачов (Білорусь) у сім’ї службовця. Згодом з батьками проживала в Маріуполі та Харкові. У 1933 р. закінчила Харківський технікум іноземних мов, а 1937 р. — з відзнакою західний відділ філологічного факультету Київського університету. Викладала англійську мову в Білоцерківському сільськогосподарському інституті (1937—1939 рр.), зарубіжну літературу в Харківському бібліотечному інституті та інституті іноземних мов (1939—1941 рр.). Там же, у Харкові, працювала над кандидатською дисертацією, роботу над якою перервала війна.
У 1944 р. після повернення з евакуації у Барнаулі отримала призначення у Кам’янець-Подільський учительський інститут (нині — КПНУ ім. Івана Огієнка), де працювала викладачем зарубіжної літератури та англійської мови. 10 грудня 1947 р. в Інституті української літератури ім. Т. Шевченка АН УРСР захистила кандидатську дисертацію по соціальному роману Вільяма Годвіна «Калеб Вілліамс». В інституті це був перший захист дисертації у повоєнний час, до того ж, вона стала першим повоєнним кандидатом наук в області.
Євгенія Мойсеївна володіла шістьма мовами — українською, російською, ідиш, англійською, німецькою, французькою. Микита Годованець, коли перекладав французьких байкарів, часто звертався до Євгенії Гінзбург з проханням зробити дослівний порядковий переклад.
Будучи прекрасним педагогом, вчена блискуче читала лекції, які, за спогадами її студентів, не залишали нікого байдужим, писала рецензії на кінофільми та вистави, окремі твори та книги. В інституті Євгенія Мойсеївна вела літературну студію.
Вийшовши на пенсію, переїхала в м. Хмельницький, де налагодила співпрацю з науково-педагогічною громадськістю. Часто виступала з лекціями в обласній науковій бібліотеці, брала участь у роботі обласного товариства «Знання», була членом бюро обласної секції літератури і мистецтва.
У 2005 р. вийшла збірка спогадів «Легенда подільської філології: Євгенія Гінзбург – педагог, учений, літературознавець».