Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Жінки в науці. Ніна Нестерова»

«Жінки в науці. Ніна Нестерова»
icon:arrow-back

11 лютого міжнародна спільнота відзначає проголошене Генеральною Асамблеєю ООН  22 грудня 2015 року свято – День жінок і дівчат у науці.

За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% науковців у світі – жінки. В Україні ж серед науковців – 45% жінок, до того ж  ми займаємо 12 місце за кількістю жінок-вчених в рейтингу серед 41 країни світу. Отож, маємо чим пишатися!

Сьогодні згадаємо жінку, яка завдяки своїй дослідницькій вдачі, спостережливості, науковому мисленню та наполегливості відкрила цілющу мінеральну воду «Збручанська Нафтуся». Звичайно, мова піде про Ніну (за документами – Марину) Андріївну Нестерову (1920 – 1987).

Ніна Нестерова

Уродженка Павлограда, вона, після успішного закінчення Дніпропетровського  фармацевтичного інституту була направлена на роботу на Хмельниччину. Робота фармацевта у смт. Сатанів допомогла їй  відкрити одне з найбільших багатств нашого краю – чудо-воду, що принесла селищу світову славу.

 В 5 км від Сатанова на лівому березі річки Збруч влітку 1965 р. проводилися геологічні дослідження. Під час робіт із свердловини  глибиною 142 м вдарив водяний фонтан заввишки 53 м, що вирував майже два тижні, поки його не закрили бетонним розчином. Та навіть і після цього вода продовжувала просочуватись.

Сатанів. Збручанська «Нафтуся»

У 1968 р. саме Ніна Андріївна, знаходячись поблизу витоку, звернула увагу на слабкий запах сірководню. Зробивши аналіз води у себе в лабораторії, Нестерова першою науково обґрунтувала її цілющі властивості, виявивши, що сатанівська вода за хімічним складом схожа на трускавецьку «Нафтусю», але має іншу форму і містить ряд цілющих мікроелементів: залізо, йод, бром, кисень і фосфор. У 1972 р. рада Одеського науково-дослідного інституту  курортології дала висновок, що сатанівська мінеральна вода – збручанська «Нафтуся» – не має собі рівних за лікувальною ефективністю.

Щоб привернути увагу до цілющої води, Ніна Андріївна писала статті в газети та надсилала листи в низку республіканських міністерств. Своєю наполегливістю вона домоглася того, що на сатанівську воду звернули увагу, розпочали дослідження і врешті решт в селищі почали будувати санаторії і Сатанів став одним із важливих курортних центрів України.

За своє відкриття Н.А.Нестерова нагороджена  дипломом та знаком «Першовідкривач родовища». Грошову винагороду вона перерахувала у Фонд Миру.

 В пам’ять про Ніну Нестерову в Сатанові встановлено пам’ятний знак та названа одна з вулиць.

Подібні новини

«Проскурів на старих поштівках. Паровий млин Маранца»

Поштова картка поч. ХХ ст. зафіксувала одне із найбільших та найсучасніших підприємств Проскурова (нині – м. Хмельницький) того часу – паровий млин, який був збудований проскурівським купцем Соломоном Григоровичем Маранцем у 1892 р. неподалік від залізничної станції. Борошномельна промисловість – одна з найважливіших галузей Поділля з багатовіковою історією. З давніх часів водяні млини та вітряки […]

Деталі

«Проскурів на старих поштівках. Олександрівська, готель, городовий»

Поштова картка поч. ХХ ст. зафіксувала центральну вулицю нашого міста – Проскурівську (тоді – Олександрівську) навпроти кінотеатру ім. Шевченка. На поштівці праворуч – двоповерховий будинок з балконами та ґанком, що виходить на тротуар, з написом «Гостинница С.-Петербург». До наших днів цей будинок зберігся майже без змін, хоча й був споруджений у 1897 р. Готель, власницею […]

Деталі

Мережа недержавних музеїв закладів комунальної власності територіальних громад у Хмельницькій області на 1 січня 2023 року

Шановні користувачі! Хмельницький обласний краєзнавчий музей доводить до Вашого відома “Мережу недержавних музеїв закладів комунальної власності територіальних громад у Хмельницькій області на 1 січня 2023 року”. Детальна інформація у PDF-файлі, завантажити.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу