Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Яким вузлам павук «надає перевагу»?

Яким вузлам павук «надає перевагу»?
icon:arrow-back

Павутина ‒ це секрет павутинних залоз, розташованих на кінці черевця павука. Саме білок фіброїн, що є його основним компонентом, на повітрі кристалізується, утворюючи волокна, які й надають павутині міцність та еластичність. Відомо, що павутинна нитка в кілька разів міцніша за людське волосся тієї ж товщини.

При плетінні павутиння павук не в’яже вузли, а використовує клейкість павутинної крапельки, на властивості якої суттєво впливає вологість повітря. При сухому повітрі частина води випаровується і крапелька втрачає свою клейкість. До речі, саме цим фактором обумовлена велика різноманітність павуків в умовах вологого клімату.

Залози павуків виробляють декілька типів павутинних ниток різних за складом, властивостями та функціями. Найміцніші з них ‒ несучі нитки. Найліпкіші ж ‒ нитки ловчої спіралі, адже на них знаходиться найбільше клейких крапельок. Є також особливі типи ниток для обмотування жертви, для яєць, для формування внутрішнього м’якого та окремо для зовнішнього міцного шарів кокона. Для з’єднання ниток, що перетинаються та прикріплення їх до субстрату, тварина використовує особливу сполучну павутину.

Потрапляючи до павутиння, комаха приклеюється найчастіше до ловчої спіралі, від якої сигнальні нитки передають коливання її рухів «мисливцю», що сидить в засідці. Відчувши вібрації, павук простує до жертви та вприскує в її тіло отруту паралізуючої дії та травні ферменти, які розщеплюють її нутрощі і перетворюють їх на густий «бульйон».

Як же сам павук не прилипає до свого павутиння? Під час плетіння павутиння він торкається клейких ловчих ниток лише кінчиками ніг, покритими численними волосками, що зменшують площу контакту з клейкими краплями. Крім того, кінцівки павука вкриті маслянистою речовиною, що запобігає склеюванню. Й, взагалі, господар павутини знає про її властивості й обирає навіть для себе «безпечні» шляхи!

P.S. Науковці обласного краєзнавчого музею вирішили провести власне дослідження щодо техніки павутиноплетення та відправились на нічне відео полювання до найближчих заростів чагарників. Результати із задоволенням пропонуємо Вам переглянути тут.

 

Подібні новини

Участь у проекті Міжнародного кіножурналу «Bayki»

У свій вихідний наукові співробітники Хмельницького обласного краєзнавчого музею долучилися до проекту Міжнародного кіножурналу «Bayki», а експозиційні зали музею стали місцем зйомок короткометражного дитячого фільму «Кролик». У зйомках фільму були задіяні діти з м. Хмельницького та діти внутрішньо-переміщених осіб з Харкова, Донецька, Херсона, Миколаєва, Маріуполя, Запоріжжя та ін. Мета проекту – з метою соціалізації та […]

Деталі

«ЧОРНОБИЛЬ НЕ МАЄ МИНУЛОГО ЧАСУ»

38 років тому, у ніч з 25 на 26 квітня 1986 року, сталася Чорнобильська катастрофа – найбільша техногенна аварія, класифікована за сьомим, найвищим, рівнем небезпеки згідно Міжнародної шкали ядерних подій. На знак пам’яті про цю трагедію науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею разом з учнями ліцею №15 провели історичну годину «ЧОРНОБИЛЬ НЕ МАЄ МИНУЛОГО ЧАСУ». Школярі […]

Деталі

Починається літо. Все теплим промінням зігріто!

Літо – це поцілунок сонячного зайчика, солоний бриз моря, полуниця і багато – багато сонця!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу