Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Яким вузлам павук «надає перевагу»?

Яким вузлам павук «надає перевагу»?
icon:arrow-back

Павутина ‒ це секрет павутинних залоз, розташованих на кінці черевця павука. Саме білок фіброїн, що є його основним компонентом, на повітрі кристалізується, утворюючи волокна, які й надають павутині міцність та еластичність. Відомо, що павутинна нитка в кілька разів міцніша за людське волосся тієї ж товщини.

При плетінні павутиння павук не в’яже вузли, а використовує клейкість павутинної крапельки, на властивості якої суттєво впливає вологість повітря. При сухому повітрі частина води випаровується і крапелька втрачає свою клейкість. До речі, саме цим фактором обумовлена велика різноманітність павуків в умовах вологого клімату.

Залози павуків виробляють декілька типів павутинних ниток різних за складом, властивостями та функціями. Найміцніші з них ‒ несучі нитки. Найліпкіші ж ‒ нитки ловчої спіралі, адже на них знаходиться найбільше клейких крапельок. Є також особливі типи ниток для обмотування жертви, для яєць, для формування внутрішнього м’якого та окремо для зовнішнього міцного шарів кокона. Для з’єднання ниток, що перетинаються та прикріплення їх до субстрату, тварина використовує особливу сполучну павутину.

Потрапляючи до павутиння, комаха приклеюється найчастіше до ловчої спіралі, від якої сигнальні нитки передають коливання її рухів «мисливцю», що сидить в засідці. Відчувши вібрації, павук простує до жертви та вприскує в її тіло отруту паралізуючої дії та травні ферменти, які розщеплюють її нутрощі і перетворюють їх на густий «бульйон».

Як же сам павук не прилипає до свого павутиння? Під час плетіння павутиння він торкається клейких ловчих ниток лише кінчиками ніг, покритими численними волосками, що зменшують площу контакту з клейкими краплями. Крім того, кінцівки павука вкриті маслянистою речовиною, що запобігає склеюванню. Й, взагалі, господар павутини знає про її властивості й обирає навіть для себе «безпечні» шляхи!

P.S. Науковці обласного краєзнавчого музею вирішили провести власне дослідження щодо техніки павутиноплетення та відправились на нічне відео полювання до найближчих заростів чагарників. Результати із задоволенням пропонуємо Вам переглянути тут.

 

Подібні новини

“ВАЙБ ЛИПНЕВОЇ СТРОФИ”

Що вміє дарувати крила? Звісно ж, поезія та музика! Наші науковиці, Ніна Стрижак та Світлана Крижановська, на запрошення колективу Хмельницької обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Г.Шевченка, взяли участь у літературному дійстві “ВАЙБ ЛИПНЕВОЇ СТРОФИ”. Своєю творчістю та легким приємним спілкуванням аудиторію потішили майстри поетичного слова Тетяна Череп-Пероганич, Оксана Радушинська та Віталій Міхайлевський; розкішним співом – […]

Деталі

Схід і Захід – Україна єдина!

Студенти Запорізького медичного коледжу вперше відвідали Поділля і Гуцульщину задля детальнішого пізнання культури, історії та традицій Західної України, що для молоді з південної козацької столиці й водночас великого промислового міста, сформованої на відмінних історичних скрижалях від Правобережжя, було надзвичайно цікаво і пізнавально. Щире захоплення викликали невеликі містечка Західної України з середньовічною історією, ринковими площами, ратушами, […]

Деталі

Поповнення музейної бібліотеки

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ отримав нове надходження – подарунок від Київського видавництва «К.І.С.» та упорядниці-редакторки видання Ірини П’ядик-Халявки  – десятитомник Антології «Української поезії кінця ХІХ–середини ХХ ст.», що вийшов під егідою Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАНУ, Українського державного центру «Малої академії наук», Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору України. Томи (кожен з понад 700 сторінок) вміщують, […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу