Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Видатний скульптор Лео Мол – 110 років з дня народження

Видатний скульптор Лео Мол – 110 років з дня народження
icon:arrow-back

Без творчості скульптора Леоніда Молодожанина (з його скорочених імені та прізвища виник псевдонім Лео Мол) важко  уявити світову скульптуру  XX ст.

Народився Леонід Молодожанин у містечку Полонне 15 січня 1915 р. у родині гончарів. З дитинства батько навчив сина працювати з глиною, отож, не дивно, що хлопець обрав професію скульптора. В роки Другої світової війни Леонід опинився на окупованій нацистами території та як остарбайтер був вивезений до Австрії, а згодом – до Німеччини. Там йому вдалося влаштуватись на роботу за фахом, а згодом, виявивши високий рівень майстерності, отримати ліцензію на право працювати самостійно та навчатись у Берлінській академії мистецтв. У Німеччині Леонід зустрів свою майбутню дружину Маргарет, з котрою після війни переїхав на її батьківщину – у Голландію. Тут наш земляк заснував власну кераміко-гончарну майстерню і завершив мистецьку освіту в академії у Гаазі. У 1947 р. Л.Молодожанин під псевдонімом Лео Мол відкрив першу персональну виставку скульптури.

У 1948 р. молодий скульптор переїхав до Канади, де оселився у Вінніпезі – «столиці» української діаспори. За 60 років життя у Канаді Лео Мол здобув світове визнання, став академіком Королівської академії мистецтв, автором багатьох пам’ятників, зокрема британській королеві Єлизаветі II у Торонто, прем’єр-міністру Канади Дж. Діфенбейкерові в Оттаві, 34-му президентові США Д.Ейзенхауеру у Вашингтоні та ін. Чимало робіт майстер виконав для храмів – понад 80 вітражів, близько 100 скульптурних портретів. Його скульптури зберігаються у музеях Італії, Ватикану, Німеччини, США, Канади, України. Робіт у видатного митця було стільки, що  1992 р. у Вінніпезі навіть був створений «Парк скульптур Лео Мола», де під відкритим небом виставлено понад 300 його творів. Є у доробку Л. Молодожанина й пам’ятники українським діячам – Тарасові Шевченку, князю Володимиру Великому, єпископу Шептицькому, які встановлені у США, Канаді, Англії, Аргентині, Бразилії…

Цікаво, що все життя Лео Мол з гордістю наголошував, що родом він з України і, зокрема, – з Полонного. А от відвідати батьківщину Леоніду Молодожанину вдалося лише в перші роки незалежності. Він передав у дар Україні частину творчого доробку, серед якого скульптурні роботи, графічні твори, фотографії, документи, а також моделі пам’ятників, що знаходяться в багатьох країнах світу…

Відійшов у вічність легендарний український скульптор 4 липня 2009 р. на 95-му році життя. Більше про Леоніда Молодожанина читайте у книзі Сергія Єсюніна «Хмельниччина: минуле, що дивує».

 

Подібні новини

«Сердечка любові»

День родини з Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм провели вихованці та педагоги Центру реабілітації «Родинний затишок»! Для підопічних закладу музейниками була проведена цікава бесіда про родинні цінності, важливість взаємопідтримки у сім`ї та захоплюючий майстер-клас по виготовленню «Сердечка любові»! Хмельницький обласний краєзнавчий музей дякує «Родинному затишку» за тісну співпрацю, активність та дружню творчу атмосферу!

Деталі

Міжнародний день пам’яток історії та культури

18 квітня – Міжнародний день пам’яток історії та культури.  Хмельниччина – одна з найбагатших областей України на такі нерухомі скарби: 14 середньовічних замків,  більше 100 замчищ та городищ, близько 100 палацо-паркових ансамблів XVIII-XX ст., а також різноконфесійні та різностильові культові споруди та некрополі. В с. Гвардійське під егідою ЮНЕСКО знаходиться геодезична пам’ятка Дуга Струве. На […]

Деталі

Новий місяць – час підсумків попереднього!

У червні ми запустили вікенд-проект «Літо, музей і я – друзі», в рамках якого систематично приймали у своїх стінах  вихованців літніх таборів (СЗШ №18, ліцеїв №15 та №17, НВК №6, початкової школи №3) та дитячих садочків «Звичайне Диво» та «Лабораторія маленьких геніїв». До Дня захисту дітей для малечі та її батьків презентували казкове «МІСТО ТВАРИН» […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу