Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

«Утримувач» екологічної рівноваги

«Утримувач» екологічної рівноваги
icon:arrow-back

Бражник молочайний
Hyles euphorbiae

Місія цього метелика на планеті Земля надвагома та відповідальна. Не кожна людина в змозі завдати на свої плечі подібну ношу. А бражник молочайний справляється з нею на «ура»! Його личинка «регулює» співвідношення чисельності молочаю з іншими рослинами на пасовищах, чим й приносить неабияку користь скотарству. Худоба отруйний молочай не вживає, що призводить до його масового й швидкого поширення та зниження якості випасу. Ось тут і з’являється наш яскраво забарвлений «супергерой», який із задоволенням поїдає цю «смакоту», тим самим відновлюючи рівновагу степових угруповань.

Гусінь, вживаючи цю отруйну рослину, набуває статусу «недоторканої особи» ‒ стає отруйною для птахів та земноводних. При нападі ж комах-паразитоїдів «включає» інший режим захисту: згинається, крутиться та випускає із рота зелену токсичну «слину», намагаючись нею обмазати ворога. Якщо це вдасться, крила того злипнуться, він перетвориться на жалюгідну грудочку та й загине.

Коли ж життю нічого не загрожує, гусінь бражника «планомірно» готується до лялькування: багато їсть, запасаючись поживними речовинами, щоб «гідно» пройти необхідні етапи дорослішання (линяння). Після кожного з них личинка збільшується в розмірі та змінює забарвлення і візерунок. Скинуту замалу «шкіру» вона з’їдає ‒ не пропадати ж повноцінному джерелу білка. Зиму «зустрічає» лялечкою у сплетеному «павутинному» коконі в ґрунті.

Бражник молочайний Hyles euphorbiaeБражник молочайний Hyles euphorbiae

Подібні новини

Подарунок музею

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ділиться радістю! Фонди закладу несподівано поповнилися гарною колекцією фарфорових  та фаянсових тарілок 1923-1950-х рр. різних виробників. Зокрема йдеться про Будянський фаянсовий, Бориславський фарфоровий, Коростенський фарфоровий та Сумський порцеляновий заводи. Дякуємо містянам за приємні сюрпризи та звертаємося до усіх небайдужих мешканців міста з проханням: якщо у Вас є посуд, яким ви давно […]

Деталі

«Проскурів на старих поштівках. Паровий млин Маранца»

Поштова картка поч. ХХ ст. зафіксувала одне із найбільших та найсучасніших підприємств Проскурова (нині – м. Хмельницький) того часу – паровий млин, який був збудований проскурівським купцем Соломоном Григоровичем Маранцем у 1892 р. неподалік від залізничної станції. Борошномельна промисловість – одна з найважливіших галузей Поділля з багатовіковою історією. З давніх часів водяні млини та вітряки […]

Деталі

З Днем народження, рідне місто!

ДЕНЬ МІСТА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ми відзначили з вихованцями ЗДО №55. За допомогою цікавих фактів та легенд, ілюстративного матеріалу та активностей музейники разом з малечею «відчинили» загадкові «двері» в захоплюючу історію нашої маленької батьківщини. Сердечно дякуємо діткам та їх наставникам за активність та ще раз принагідно вітаємо дорогих хмельничан зі святом!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу