Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Традиційні страви подолян. Калита»

«Традиційні страви подолян. Калита»
icon:arrow-back

Шановні наші поціновувачі, продовжуючи «смачну» рубрику «Традиційні страви подолян» від Хмельницького обласного краєзнавчого музею, ми розповімо про звичаї святкування одного з найочікуваніших і найвеселіших «празників» – дня Андрія Первозваного – та поділимось рецептом приготування обрядового смаколика.

Ввечері, напередодні свята, наші предки збиралися на «великі вечорниці»,  де переповідали цікаві історії, жартували, співали, чекаючи опівночі, а з настанням 13 грудня дівчата починали ворожбу на  майбутню долю.

Особливою колоритністю серед багатьох ігрищ відзначався обряд «кусання Калити». Для цієї забави пекли великий обрядовий корж –  калиту з діркою посередині, який під час веселощів підвішували в хаті на червону стрічку до сволока. Тісто для коржа замішували з пшеничного борошна та додавали до нього мак. Випікали калиту так, щоб вона вийшла сухою, аби її було важче вкусити.

Серед хлопців обирали пана Калитинського – вартового Калити, а решта учасників – пани Коцюбинські, намагаючись відкусити частину коржа, скакали на імпровізованому коні – коцюбі –  та промовляли: «Їду, їду Калиту кусати!».

Якщо хочете влаштувати на свято Андрія справжні вечорниці, без рецепту калити не обійтись. Отож, що для цього потрібно:

  • борошно – 3 склянки;
  • вода – 1,5-2 склянки;
  • сіль – 0,5 чайної ложки;
  • сода – 1 чайна ложка;
  • олія соняшникова – 3 столові ложки;
  • мак, перетертий із цукром – 0,5 склянки;
  • мед – 2 столові ложки.

Іноді дівчата місили тісто на відварі любистку ( щоб хлопці любили) та додавали  товчені горіхи.

Отож, хочете дізнатися більше нової цікавої інформації, слідкуйте за нашими новими публікаціями, вподобавши сторінку Хмельницького обласного краєзнавчого музею.

Подібні новини

Наші «Комашині історії» тривають!

До квесту-гри, яка допомагає розсекретити більше інформації про комах, доєдналися 6-класники ліцею №7! Приємно, що ентомологічний «перелаз», яким курирували заступник директора з наукової роботи Н.Мовчан, завідувач відділом природи Н.Мальована та науковий співробітник С.Крижановська, не тільки викликали інтерес у наших учасників, але й додав гарного настрою!

Деталі

Початок конференції у Берліні

Перед початком конференції «ВІД КРИЗИ ДО МАЙБУТНЬОГО: НОВІ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДЛЯ МУЗЕЇВ В УКРАЇНІ», що проходить у Берліні. Майже 150 учасників з України, Польщі, Німеччини.

Деталі

Велич свята – Вознесіння Господнє

2 червня православні християни відзначають Вознесіння Господнє. У фондах ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ зберігаються святині, присвячені цій пам’ятній події – ікони «Святковий чин» ХVIII ст. та центральний фрагмент ікони «Складень» ХVIII ст. А що ж це за свято?  Дата Вознесіння Господнього нестала і безпосередньо залежить від дати Великодня – відбувається на 40-й день після Воскресіння […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу