Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Традиційні страви подолян. Калита»

«Традиційні страви подолян. Калита»
icon:arrow-back

Шановні наші поціновувачі, продовжуючи «смачну» рубрику «Традиційні страви подолян» від Хмельницького обласного краєзнавчого музею, ми розповімо про звичаї святкування одного з найочікуваніших і найвеселіших «празників» – дня Андрія Первозваного – та поділимось рецептом приготування обрядового смаколика.

Ввечері, напередодні свята, наші предки збиралися на «великі вечорниці»,  де переповідали цікаві історії, жартували, співали, чекаючи опівночі, а з настанням 13 грудня дівчата починали ворожбу на  майбутню долю.

Особливою колоритністю серед багатьох ігрищ відзначався обряд «кусання Калити». Для цієї забави пекли великий обрядовий корж –  калиту з діркою посередині, який під час веселощів підвішували в хаті на червону стрічку до сволока. Тісто для коржа замішували з пшеничного борошна та додавали до нього мак. Випікали калиту так, щоб вона вийшла сухою, аби її було важче вкусити.

Серед хлопців обирали пана Калитинського – вартового Калити, а решта учасників – пани Коцюбинські, намагаючись відкусити частину коржа, скакали на імпровізованому коні – коцюбі –  та промовляли: «Їду, їду Калиту кусати!».

Якщо хочете влаштувати на свято Андрія справжні вечорниці, без рецепту калити не обійтись. Отож, що для цього потрібно:

  • борошно – 3 склянки;
  • вода – 1,5-2 склянки;
  • сіль – 0,5 чайної ложки;
  • сода – 1 чайна ложка;
  • олія соняшникова – 3 столові ложки;
  • мак, перетертий із цукром – 0,5 склянки;
  • мед – 2 столові ложки.

Іноді дівчата місили тісто на відварі любистку ( щоб хлопці любили) та додавали  товчені горіхи.

Отож, хочете дізнатися більше нової цікавої інформації, слідкуйте за нашими новими публікаціями, вподобавши сторінку Хмельницького обласного краєзнавчого музею.

Подібні новини

Зодіакальні сузір’я в порцеляні

Сьогоднішня інформація про красиву, корисну, а іноді й досить дорогу річ, яка бажана в домі кожної модниці. Мова піде про скриньки для прикрас. Протягом багатьох століть скриньки для коштовностей пов’язували з багатством та розкішшю. Під час археологічних розкопок древніх поселень в Єгипті, Римі та Стародавній Греції знаходили шкатулки датовані 3000 р. до н.е. Єгиптяни використовували […]

Деталі

Визначення переможців

На початку літа ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ в рамках проекту «МУЗЕЙ ОЧИМА ДІТЕЙ» відкрив захоплюючу виставку творів учнів ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ДИТЯЧОЇ ШКОЛИ ОБРАЗОТВОРЧОГО та ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОГО МИСТЕЦТВА. А сьогодні, 10 серпня, компетентне журі – директор Хмельницького обласного краєзнавчого музею Олена Брицька, завідувач відділу історії Ніна Стрижак, член Національної спілки художників України Яків Павлович та викладач ХДШО та […]

Деталі

«Первоцвіти краю в казках та легендах. Чубата квітка»

І знову Хмельницький обласний краєзнавчий музей запрошує у країну ефемероїдів. «Повертались з вирію жайворонки. Шлях був далеким, тому вирішили перепочити на лісовій галявині. Поки були втомлені ‒ мовчали, а коли крила сповнилися сил, хтось з пернатих вирішив похизуватись перед іншими, мовляв, почувши його спів, сонечко раніше сходить.  У відповідь почув, що поява Сонця на небосхилі […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу