Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Свята» пташка

«Свята» пташка
icon:arrow-back

Зима – важка пора для птахів. Вся їхня енергія, всі зусилля спрямовані на пошук їжі, на те, щоб вижити. А це нелегко. І не кожному птаху до снаги.

У шишкарів зима теж важкий час. Але не через здобуток їжі. Харчуються вони насінням хвойних дерев, а його взимку вдосталь. Труднощі полягають в тому, що саме в цю пору у них з’являються пташенята. Дивина! У грудні-січні морози, а у гнізді пернатих – життя. Пищать, ростуть малюки, не бояться замерзнути. Це здавалось таким незвичайним, що стало однією з причин «зарахування» шишкарів до «святих» пташок.

І це не все. Хрестоподібний дзьоб та природна «муміфікація» тіла птаха, яке після смерті не розкладається декілька років (!) – «затвердили» їх «святість».

Насправді ж дива немає і «святості» також. Все пояснюються просто ‒ харчуванням пернатого. У пташенят, доки їх годують батьки, дзьобики прямі. Коли ж вони починають самостійно добувати улюблене насіння із шишок, форма дзьоба змінюється на зручнішу ‒ хрестоподібну.

«Муміфікація» також пов’язана з їжею. Хвойне смолисте насіння – основний корм шишкаря. І тому тіло старого птаха настільки просочується смолою, що не піддається гниттю після смерті до 10-15 років.

Нарешті, стосовно малюків. У шишкарів вони з’являються і восени, і навесні, коли є достатньо їжі. Насіння ж хвойних дерев визріває восени й залишається у шишках протягом усієї зими. От і виходить, що зима ‒ найкращий час для вигодовування пташенят.

А малюки «зимостійкі» завдяки теплим стінам і «підлозі» гнізда, а зверху – маминому теплу, яка, сівши на перше яєчко, вже не злітає з гнізда, поки пташенята не стануть на крило. Ось і всі «дива»!

Шишкарі – птахи розміром з горобця, на перший погляд здаються зовсім незграбними. Але, якщо вам пощастить побачити їх на дереві, це враження відразу пропадає. Вони не лише добре бігають по гілках, вони здатні й перекидатися, й ходити догори ногами, й висіти в будь-якій позі! Недарма Альфред Брем назвав шишкарів «північними папугами».

Подібні новини

День знань. Живе і буде жити Україна.

“Літо збігло, як день, і з невлежаного туману вийшов синьоокий, золоточубий вересень”. Ці ліричні слова О.Довженко спадають на думку, коли приходить 1 вересня. Перше вересня – це свято! Нові підручники, нові друзі, бажання до знань. Проголошення цьогорічного Дня знань – “Живе і буде жити Україна, ніхто не спинить крил наших політ”. Отож, у залах нашого […]

Деталі

«МОЯ УКРАЇНА – КОЛИСКА КОЗАЦЬКОЇ ВОЛІ»

В рамках відзначення ДНЯ ЗАХИСНИКІВ та ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ та ДНЯ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею для старшокласників  ліцею №15 провели пізнавальну зустріч «МОЯ УКРАЇНА – КОЛИСКА КОЗАЦЬКОЇ ВОЛІ», під час якої  в експозиційній залі «Воїни нації нескорених: від України-Русі до сьогодення» візитери поринули в історію українського війська. Сердечно дякуємо ліцеїстам за відвідини! ПРИНАГІДНО […]

Деталі

«Поросятник» у… винограднику

Бражник винний малий Deilephila porcellus Напевно важко уявити більш безглузде сенсове поєднання слів, ніж… поросятник у винограднику. Але в природі воно існує! Гусені рожевих «поросят» ‒ саме так перекладається з латини назва цього бражника (porcellus ‒ «порося») ‒ палкі любителі виноградного листя. Забарвлення ж дорослої комахи нагадує колір вина, що й пояснює її назву українською. […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу