Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Свята» пташка

«Свята» пташка
icon:arrow-back

Зима – важка пора для птахів. Вся їхня енергія, всі зусилля спрямовані на пошук їжі, на те, щоб вижити. А це нелегко. І не кожному птаху до снаги.

У шишкарів зима теж важкий час. Але не через здобуток їжі. Харчуються вони насінням хвойних дерев, а його взимку вдосталь. Труднощі полягають в тому, що саме в цю пору у них з’являються пташенята. Дивина! У грудні-січні морози, а у гнізді пернатих – життя. Пищать, ростуть малюки, не бояться замерзнути. Це здавалось таким незвичайним, що стало однією з причин «зарахування» шишкарів до «святих» пташок.

І це не все. Хрестоподібний дзьоб та природна «муміфікація» тіла птаха, яке після смерті не розкладається декілька років (!) – «затвердили» їх «святість».

Насправді ж дива немає і «святості» також. Все пояснюються просто ‒ харчуванням пернатого. У пташенят, доки їх годують батьки, дзьобики прямі. Коли ж вони починають самостійно добувати улюблене насіння із шишок, форма дзьоба змінюється на зручнішу ‒ хрестоподібну.

«Муміфікація» також пов’язана з їжею. Хвойне смолисте насіння – основний корм шишкаря. І тому тіло старого птаха настільки просочується смолою, що не піддається гниттю після смерті до 10-15 років.

Нарешті, стосовно малюків. У шишкарів вони з’являються і восени, і навесні, коли є достатньо їжі. Насіння ж хвойних дерев визріває восени й залишається у шишках протягом усієї зими. От і виходить, що зима ‒ найкращий час для вигодовування пташенят.

А малюки «зимостійкі» завдяки теплим стінам і «підлозі» гнізда, а зверху – маминому теплу, яка, сівши на перше яєчко, вже не злітає з гнізда, поки пташенята не стануть на крило. Ось і всі «дива»!

Шишкарі – птахи розміром з горобця, на перший погляд здаються зовсім незграбними. Але, якщо вам пощастить побачити їх на дереві, це враження відразу пропадає. Вони не лише добре бігають по гілках, вони здатні й перекидатися, й ходити догори ногами, й висіти в будь-якій позі! Недарма Альфред Брем назвав шишкарів «північними папугами».

Подібні новини

Продовження відео-проєкту “Державність у часі” (випуск ІІІ)

У рамках святкування Дня Української Державності продовження відео-проєкту Хмельницького обласного краєзнавчого музею “Державність у часі” (випуск ІІІ). 

Деталі

Вперше на Хмельниччині встановлено РЕКОРД УКРАЇНИ у номінації краєзнавство!

За ініціативи та участі директора Благодійного фонду «Закон і справедливість», професора, краєзнавця Віталія Олуйка, підтримки Ямпільської громади та Хмельницького обласного краєзнавчого музею було проведено дослідження історії одного з найдавніших населених пунктів нашої області – села Лепесівка та відзначена рекордна кількість урочищ цього села, які мають окремі історичні назви. Дослідження було передано експертам «Книги світових рекордів», […]

Деталі

Екскурсія-інтерв’ю для культурологів

Напередодні ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ТУРИЗМУ ЕКСКУРСІЮ-ІНТЕРВ’Ю для культурологів Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії провела завідувач відділу інформації та маркетингу ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ Оксана Мельничук. Наші майбутні колеги задавали фахові запитання, цікавились побудовою виставок та вносили свої пропозиції, тож, зустріч видалася взаємоцікавою та взаємокорисною. Дякуємо молоді за відвідини, завжди відкриті до спілкування!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу