Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Справа пахне тютюном

Справа пахне тютюном
icon:arrow-back

Бражник тютюновий
Мanduca sexta

Сьогодні, у Всесвітній день без тютюну, неможливо не згадати про бражника тютюнового ‒ нашого «доброго» помічника у боротьбі зі світовим злом – курінням. Саме завдяки гусені цього метелика неспинно скорочуються плантації люлькового зілля, приносячи чималий збиток тютюновій галузі. Втім, про все по порядку.

Вишуканого гурмана, неперевершеного знавця справжнього смаку тютюнового листя – гусінь тютюнового бражника – крапля нікотину не лише не вбиває, як всім відомого коня, а, навпаки, в багатьох випадках зберігає життя. Механізми захисту в організмі «тютюнозалежного» дозволяють йому не тільки безпечно харчуватися токсичною рослиною, а й виробляти «хімічну зброю» ‒ нікотинову «аромотерапію» ‒ для відлякування ворогів.

«Недоторканість» смердючого шкідника провокує його широке розповсюдження не лише на тютюнових плантаціях. До гастрономічних уподобань входять томати, баклажани, перець, картопля тощо. Щоправда, у боротьбі з тютюновим бражником знайшлись надійні «союзники» ‒ оси-наїзники, які відкладають яйця в тіло гусені метелика. Їхні личинки розвиваються в живій «утробі», живлячись внутрішніми органами «бідолахи».

В якості поживного корму гусінь смакує й домашнім рептиліям. ЇЇ можна придбати у спеціалізованих магазинах у свіжому або консервованому вигляді.

Не в «добрий час» на комаху звернули увагу й вчені. І вже кілька десятиліть поспіль вона не сходить з п’єдесталу першої «топ-моделі», на якій проводять нейробіологічні дослідження. Тож, як кажуть, не всяка реклама на користь.

Бражник тютюновий Manduca sextaБражник тютюновий Manduca sexta

Подібні новини

Найбільше Богданів у Хмельницькому

Понад ста пам’ятників гетьману Богданові Хмельницькому встановлено в багатьох містах і селах України. Особисту першість тримає наш обласний центр. У Хмельницькому нині нараховується найбільше в Україні (зрозуміло й у світі) пам’ятників гетьману – одразу п’ять. В усіх інших населених пунктах, як правило, по одному монументу; лише у Києві, Жовтих Водах та Кривому Розі – по […]

Деталі

МАТЕРІАЛИ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ НАУКОВО-ПРИРОДНИЧОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ “ПРИРОДА І ЛЮДИНА: ШЛЯХИ МОЖЛИВОЇ ГАРМОНІЇ”

Збірник містить матеріали Всеукраїнської науково-природничої конференції «Природа і людина: шляхи можливої гармонії», яка була організована та проведена Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм. Участь у конференції взяли дослідники з Вінниці, Дунаєвець, Житомира, Літина, Нетішина, Рівного, Тернополя, Хмельницького. Матеріали друкуються в авторській редакції. Усі права захищено. Жодна частина цього збірника не може бути відтворена в будь-якій формі або […]

Деталі

«Жінки в науці. Зозуля Ніна Олексіївна»

Сьогодні розповідь про науковця, яка, будучи уродженкою Чернігівщини, значну частину життя присвятила дослідженням та популяризації подільського краю. Мова піде про відомого українського етнографа Ніну Олексіївну Зозулю. Народилась Ніна Олексіївна 12 серпня 1947 р. в с. Іваниця на Чернігівщині. У 1972 р. отримала фах викладача історії та суспільствознавства КДУ ім. Т.Г.Шевченка. З серпня 1972 р. почала […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу