Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«…Сніжинки-витинанки – казковий витвір давнини»

«…Сніжинки-витинанки – казковий витвір давнини»
icon:arrow-back

Сьогодні дуже цікаве, а для когось, можливо, і незвичайне свято – День вирізання сніжинок. Згадайте кожен свою першу власноруч вирізану сніжинку. Якою вона була? Ці теплі та кольорові спогади зазвичай пов’язані з дитинством , адже у дорослих завжди не вистачає часу на таку творчість. На жаль, не всім відомо, що вирізання сніжинок – це частина древньої майстерності – витинання.

Витинанка (від українського слова «витинати», тобто «вирізувати», «вивертати») – вид народного декоративного мистецтва, зокрема українського. З різних джерел стало відомо, що воно було розповсюджене здавна у багатьох регіонах України: Поділлі, Прикарпатті, Подніпров’ї. Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний та рослинний, трапляються також антропо- та зооморфний. А ще на них зображають предмети побуту, елементи архітектури тощо. Папір при витинанні складається вдвоє, вчетверо, увосьмеро, що дозволяє створити сталі структури та композиції. Традиційними витинанками у вигляді сніжинок ми до цього часу прикрашаємо вікна на Новий рік.

У фондах нашого музею зберігається більше 20 паперових витинанок кін. ХХ ст. виготовлених місцевими та закордонними майстрами. Вдивляючись в їх візерунки, нам відкриваються різноманітні видіння: химерні гілки та квіти, казкові тварини, обриси і форми дивовижних птахів, прозорі зірки-сніжинки..

Отож, саме сьогодні у кожного є нагода взяти в руки звичайний аркуш паперу, скласти його кілька раз навпіл та вирізати по задуманим контурам, а далі розгорнути та отримати….диво!

 

Подібні новини

Нове видання – нове знання

Яскравих барв сьогоднішньому дню додала надзвичайно тепла зустріч з докторкою історичних наук, членкинею Національної спілки краєзнавців України, лауреаткою обласної премії у галузі мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. К. Широцького Лілією Іваневич, яка презентувала свою монографію «Традиційний одяг українців Поділля». Дане дослідження охоплює не тільки історичні відомості, але й регіонально-локальні та конструктивно-художні особливості створення традиційного українського […]

Деталі

Новорічні гірлянди

Завершуючи цикл новорічних розповідей, логічно згадати ще один невід’ємний елемент святкового декору – ялинкову гірлянду – довгий ланцюжок, що складається з однорідних предметів. Історія виникнення гірлянди пов’язана зі Стародавнім Римом. Римляни прив’язували до дерев стрічки на знак родючості та відродження життя. З того часу гірлянда змінювала свої форми, матеріал та спосіб прикрашання. У ХV- ХVІ […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу