Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Січень

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Січень
icon:arrow-back

Просинець, просинь, ясень, студен, сніжень… Кому знайомі ці слова та що вони означають? А в «народних календарях» наших предків зустрічається ще й корінник зими, середульший, маківка зими, а також ранок року.

То про що йдеться? Про перший місяць року – СІЧЕНЬ.

Дослідники вважають, що такою назвою слов’яни нарекли його, зоглядаючись на  зимові погодні явища: бо і снігом січе, і морозяним вогнем пече, і повітря вихолоджує. А водночас, на диво, він може бути акварельним, прозорим, блакитним та відбиватися у річковій кризі синім «рум’янцем», а звідси – просинець. Слово «просинь» – означає «ясний», а в січні, дійсно, сонце піднімається вище і настає більше сонячних, ясних днів, ніж у листопаді або грудні.

За іншою версією, місяць отримав назву у зв’язку з рубкою-січенням лісу. Саме в цю пору наші пращури вирубували ліс, чагарники, готуючи землю до посіву. У народі й досі побутує прислів’я: «Січе січень та морозить, а ґазда з лісу дрова возить».

Хай місяць цей буде для нас усіх мирним та добрим.

Пізнаємо рідну мову разом з обласним краєзнавчим музеєм.

Продовження буде…

Подібні новини

Нічне побачення зі… сфінксом

Бражник підмаренниковий Hyles gallii Про сфінксів ‒ крилатих страховиськ у вигляді напівлюдини-напівтварини ‒ можна дізнатися з міфів Давньої Греції, а скульптури побачити у сучасному Єгипті. Про зворушливі сюжети їхнього життя також можуть розказати фільми-фентезі. Тема сфінксів завжди в тренді. Навіть сучасна лепідоптерологія ‒ наука, що вивчає лускокрилих, їхнім імя′м назвала метеликів родини Бражникових. І сьогодні […]

Деталі

“Квітуче дерево”

“Квітуче дерево” – трендовий майстер-клас Хмельницького обласного краєзнавчого музею! Приєднуйтесь! Створюйте! Фантазуйте!

Деталі

До Дня української писемності та мови

«Слова росли із ґрунту, мов жита. Добірним зерном колосилась мова. Вона як хліб. Вона свята. І кров’ю предків тяжко пурпурова» ©Ліна Костенко Близько чверть століття 9 листопада, в День української писемності та мови,  дорослі та діти пишуть диктант. Сьогодні – кульковою або ж гелевою ручкою. А чим же ж писали більше півтора століття тому? Відповідь […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу