Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Проскурівські американці: Тед Белічко – «Титан в галузі механіки»

Проскурівські американці: Тед Белічко – «Титан в галузі механіки»
icon:arrow-back

Проскурівські американці

Серед найуспішніших американців ХХ ст. є чимало вихідців з Проскурова – теперішнього Хмельницького. Розповімо про деяких з них, які зробили за життя надзвичайні справи, стали відомими постатями не лише у США, а й в усьому світі.

Професор Т. Белічко

Тед Белічко – «Титан в галузі механіки»

Тед Белічко – професор Іллінойського технологічного інституту та Північно-Західного університету, член Національної академії наук США, член Американської академії мистецтв і наук, член Національної академії інженерії США, головний редактор міжнародного наукового журналу «Numerical Methods in Engineering». Колеги-науковці охрестили Теда Белічко «Titan in the field of mechanics» – «Титан в галузі механіки». Визнання вчений здобув працюючи у США, але народився він в українському Проскурові (нині – Хмельницький).

Йшла Друга світова війна. Проскурів вже півтора року був окупований гітлерівцями. У цей складний час, 13 січня 1943 року, в звичайній проскурівській родині Белічків народився хлопчик Богдан. Мати Марія (1921-2006) доглядала за господарством, батько Степан (1915-1991) працював у конторі заготівельного об’єднання «Плодоовоч» й, крім того, був активним членом проскурівського осередку ОУН та мав надію, що у смертельній битві гітлерівців і сталіністів зможе відродитись незалежна Україна.

На початку 1944 року наближення фронту змусило родину Белічків задуматись про майбутнє. Вони розуміли, що залишитись у Проскурові, до якого ось-ось можуть увійти радянські війська – це вірний шлях до сталінських таборів. Тому у лютому 1944 року Степан і Марія з 13-місячним Богданом змушені були тікати на захід. Сім’я добралась до Польщі, звідти – до Німеччині, у місто Крефельд. Саме там батьки змінили сину ім’я – замість Богдан, яке для німців було «занадто чужим», записали – Теодор. Скорочено – Тед.

По закінченні війні родина Белічків за Законом про переміщених осіб подала заяву на еміграцію у США. Це був складний процес, адже потрібно було мати підтвердження про фінансові гарантії від громадянина США. Степан та Марія через знайомих зконтактували з професором-математиком Михайленком, який жив у Чикаго та погодився допомогти землякам.

У 1951 році Белічки прибули до США. Михайленко радо зустрів їх та надав тимчасовий притулок. Допомогли також інші представники української діаспори, яка у Чикаго була доволі чисельною. Згодом Степан і Марія знайшли роботу, родина поступово встала на ноги, заселилась у власне житло.

Дружба з професором вплинула на життя юного Теда, якого той з дитинства зацікавив математикою. Хлопець отримав стипендію на навчання в престижній школі Френсіса Паркера, по закінченні якої вступив у математичний клас школи при Іллінойському технологічному інституті, а згодом і до самого вишу. У студентські роки обдарованому юнаку двічі пощастило – він став учнем видатного професора Філіпа Ходжа та зустрів свою майбутню дружину Гейл.

Під опікою професора Ходжа Т. Белічко успішно закінчив у 1965 році інститут, за три роки отримав докторську ступінь та почав викладати. В особистому житті теж все склалось – у 1967 році одружився з Гейл, з якою мав трьох дітей: Петра, Ніколь і Юстину.

В Іллінойському університеті Т. Белічко викладав майже десять років пройшовши шлях від доцента до професора. У 1977 році Тед перейшов до одного з провідних університетів США – Північно-Західного (Northwestern University) в Еванстоні, де очолив Департамент теоретичної та прикладної механіки. За десятиліття праці він зробив фундаментальний внесок у механіку твердих тіл, і особливо до обчислювальної механіки. У 1999 році він розробив розширений метод скінченних елементів (XFEM) для моделювання розповсюдження дефектів і руйнації, який й до цього часу використовується у всьому світі. Крім того, Т. Белічко розробив систему комп’ютерного моделювання автомобільних аварій, яка дозволяє аналізувати руйнування автомобілів, не проводячи фізичних краш-тестів. Саме ці новаторські методи нашого земляка допомогли автокорпораціям світу розробити більш безпечні автомобілі. Отож, сідаючи за кермо іномарки, згадуємо того, кому ми завдячені безпеці…

Відсвяткувавши 70-річний ювілей, Тед Белічко мав ще чимало планів у наукових дослідженнях. На жаль, виконати їх не встиг – 15 вересня 2014 року пішов у вічність…

Подібні новини

Найбільше Богданів у Хмельницькому

Понад ста пам’ятників гетьману Богданові Хмельницькому встановлено в багатьох містах і селах України. Особисту першість тримає наш обласний центр. У Хмельницькому нині нараховується найбільше в Україні (зрозуміло й у світі) пам’ятників гетьману – одразу п’ять. В усіх інших населених пунктах, як правило, по одному монументу; лише у Києві, Жовтих Водах та Кривому Розі – по […]

Деталі

«Утримувач» екологічної рівноваги

Бражник молочайний Hyles euphorbiae Місія цього метелика на планеті Земля надвагома та відповідальна. Не кожна людина в змозі завдати на свої плечі подібну ношу. А бражник молочайний справляється з нею на «ура»! Його личинка «регулює» співвідношення чисельності молочаю з іншими рослинами на пасовищах, чим й приносить неабияку користь скотарству. Худоба отруйний молочай не вживає, що […]

Деталі

Нові щедрі дарунки

А у нас чудова приємність! Фонди ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ поповнилися новими презентами. Йдеться про іграшки кін.70-х–поч.80-х рр. Їх нам люб’язно подарували хмельничанки Мацібон Тетяна Романівна, Лохвіцька Оксана Сергіївна та Сігінішина Ірина Анатоліївна. Радіємо та сердечно дякуємо дарувальницям за гарний та щедрий сюрприз!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу