Серед найвідоміших та найуспішніших американців ХХ ст. є чимало вихідців з Проскурова – теперішнього Хмельницького. Розповімо лише про деяких з них, але яких! Вони зуміли зробити за життя надзвичайні справи, стати відомими постатями не лише у США, а й в усьому світі.
Найвидатніший фахівець з лікування депресій
Аарон Темкін Бек – американський психотерапевт, професор психіатрії Пенсільванського університету, творець когнітивної психотерапії, у сучасному світі найбільший фахівець з лікування депресій, автор понад 600 професійних статей і 25 книг. Народився Аарон Т. Бек 18 липня 1921 року у місті Провіденс (США) в родині емігрантів із Проскурова.
Родина Бек (в тодішньому українському написанні – Бик) мешкала у Проскурові з 1870-х років, куди перебралась з невеличкого західно-подільського містечка Струсів (теперішня Тернопільська обл.). Чоловіки родини були непоганими ремісниками-мідниками, вправно паяли та лудили різноманітний мідний посуд. Маючи непогані заробітки, у 1880 році придбали у центрі Проскурова неподалік від Базарної площі частину дерев’яного одноповерхового будинку.
На початку 1880-х років голова родини Мойше (прадід психотерапевта) став займатись посередницькими справами, а за помічника взяв собі сина Шимона. У 1890 році Мойше та Шимон погодились на пропозицію барона Володимира Ренненкампфа стати управляючими його маєтку в селі Колибань, що поблизу Проскурова. Батько та син доглядали за обробкою землі та роботами на фермі, домовлялись у Проскурові про збут продукції – цукрових буряків, м’яса, молока. Аби бути ближче до місця роботи, у 1893 року Мойше Бик придбав будинок на східній околиці Проскурова у передмісті Ракове.
Тим часом, Шимон Бик одружився з Еттою, донькою шинкаря із містечка Городок Кам’янецького повіту. У Шимона та Етти було семеро дітей – дві доньки і п’ять синів. Старший син Гершль Бик (1886-1968) наприкінці 1890-х років став учнем в одній із приватних друкарень у Києві, де набув професійні навички друкаря. Повернувшись до Проскурова, влаштувався на роботу до найкращої друкарні міста Давида Голованевського, де працював здебільше над виготовленням різноманітних афіш.
На початку ХХ ст., коли на Поділлі почалася хвиля єврейської еміграції, Гершль вирішив шукати щастя у Сполучених Штатах. У 1904 році проскурівчанин дістався до міста Провіденс (штат Род-Айленд), де на той час вже існувала доволі велика єврейська громада, яка допомогла емігранту адаптуватись на новому місці. Гершль Бик влаштувався на роботу друкарем та незабаром отримав паспорт, де його ім’я та прізвище на американський лад записали як Гаррі Бек. У 1909 році він одружився з Елізабет Темкін, такою ж емігранткою, але з Чернігівщини. У подружжя народилось п’ятеро дітей – донька і чотири сини.
Наймолодшим був Аарон. Освіту він отримав в університеті Брауна (філологія і політологія) та медичній школі Гельського університету (неврологія та психіатрія). Спочатку практикував у різних шпиталях, а з 1954 року став викладачем у медичній школі Пенсільванського університету, де зайнявся науковими дослідженнями в галузі психіатрії. Головним об’єктом досліджень стали депресії та їх прояви, в чому Аарон Т. Бек досяг видатних результатів. Він розробив когнітивну теорію депресій, оціночні шкали депресій, ризиків суїциду, заклав основи когнітивної терапії тощо.
За свою професійну діяльність Аарон Т. Бек отримав чимало нагород, почесних звань і вчених ступенів, був запрошеним професором у Гарвард та Оксфорд, став академіком Американської академії наук і мистецтв, був визнаний одним із п’яти найвпливовіших психіатрів світу…
Аарон Т. Бек прожив 100 років, знайшовши вічний спокій 1 листопада 2021 року.