Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»
icon:arrow-back

Стара поштівка 1904-1910 рр. зафіксувала вулицю Кам’янецьку, яку по праву можна внести до книги рекордів нашого обласного центру і, причому, двічі.

По-перше, це найдовша вулиця міста. Вона простягнулася на понад 7 км від р. Південний Буг до найпівденнішої околиці Хмельницького (район с. Ружична).

По-друге, це найстаріша вулиця міста. Вона існує практично з моменту становлення Плоскирова як міста (XVІ ст.), через яке проходила дорога з Кам’янця на Волинь. Частина Кам’янецької дороги в межах тодішнього міста стала вулицею та на давніх планах Проскурова (1796 та 1800 рр.) чітко позначена як одна з двох існуючих магістралей міста під назвою «Поштова дорога на Кам’янець». З II пол. ХІХ ст. вулиця вже фігурує як «Кам’янецька».

У радянські часи вулицю не минула хвиля перейменувань – з 1925 р. вона носила ім’я червоноармійського командира М. Фрунзе, поки у 1991 р. їй не повернули історичну назву.

Але повернемось до поштівки. На ній зображена вул. Кам’янецька в місці її перетину з теперішньою вул. Подільською (тоді – Купецькою) в районі сучасного підземного переходу. Одноповерхова будівля праворуч – старе повітове казначейство, яке збудували 1798 р. Діяло воно до 1895 р., поки не переїхало у нове приміщення. Старе казначейство швидко переобладнали під торгові ряди. У 1978 р. цю будівлю знесли та збудували на її місці 16-типоверхівку з магазином «Книжковий світ». Всі інші будинки на фото – приватні міщанські та купецькі, з крамницями та майстернями. Жодний з них до наших днів не зберігся.

Якщо уважно придивитись на лінію обрію над містом, можна побачити силуети принаймні 5-7 високих споруд. Це – вітряки, які у ХІХ-на поч. ХХ ст. височіли та працювали на пагорбі вище приміського села Заріччя, де тепер розкинулась забудова Зарічанського мікрорайону, а на місці вітряків – сучасний проспект Миру.

Подібні новини

«Первоцвіти краю в казках та легендах. Зірочки жовті (Gagea lutea)»

«На сонячній галявині мешкав старий, пихатий, самозакоханий кущ. Він вважав себе господарем галявини. Позбутись влади і можливості повелівати долями інших, втратити право вирішувати, кому та як задовго рости на галявині… ось чого найбільше боявся кущ, тому навколо нього майже не було рослин, а якщо й з’являлись зухвальці ‒ кущ знищував їх за допомогою тіні. Тож […]

Деталі

«Острівці забутої історії. Поділля»

«ОСТРІВЦІ ЗАБУТОЇ ІСТОРІЇ» від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ розшукують відповіді на найцікавіші запитання! Чи міркували Ви, чому наш край названий «Поділлям»? Ймовірно, розгадка приховується у географічному розташуванні – на противагу верхньодністровській (галицькій) частині Карпатського передгір’я рельєф місцевості на Поділлі знижується, відтак даний регіон є низом, себто подолом. Щоправда, в деяких дослідників трохи інша думка: «Поділля» […]

Деталі

“Віртуальні подорожі краєм”. Державний історико-культурний заповідник «Самчики»

Погожими осінніми днями ми запрошуємо Вас до мандрів голубоокою Волинню. У селі Самчики Старокостянтинівської ОТГ зберігся унікальний палацо-парковий ансамбль кінця XIX ст. – один з найкращих творів архітектури та садово-паркового мистецтва періоду зрілого класицизму в Україні. Ампірний архітектурний ансамбль з Блакитною (Круглою), Римською, Великою, Спочивальною та Японською залами був розбудований на початку XIX ст. гайсинським […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу