Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Собор Різдва Богородиці»

«Проскурів на старих поштівках. Собор Різдва Богородиці»
icon:arrow-back

Серед старих поштових карток з видами Проскурова (нині – м. Хмельницький) на трьох зафіксовані православні храми міста початку ХХ століття. Надзвичайно цікавою є поштівка 1911 р. видання з видом на собор Різдва Богородиці.

Спорудили собор у 1835-1837 рр. на місці згорілого у пожежі 1822 р. дерев’яного старого храму. За основу взяли типовий проект № ХІІ А із «Собрания планов, фасадов и профилей для строения каменных церквей», що був складений у 1824 р. відомими петербурзькими архітекторами А. Михайловим та І. Шарлеманом. До цього типового проекту додали лише надбудовану дзвіницю з іншого проекту. Архітектура храму витримана у стилі класицизму, загальна композиція має вигляд ротонди. Основний циліндричний об’єм споруди завершує круглий барабан, до якого примикає дзвіниця, яка в рік освячення мала чотири дзвони, найбільший з яких важив 20 пудів. Навколо храму був соборний майдан, який оточував мур із брамою. Саме на передньому плані старої поштівки ми бачимо і браму і мур, які до наших днів, на жаль, не збереглися.

В храмі знаходився чудодійний образ Божої Матері (подоби Озерянської ікони), який дивом вцілів під час пожежі 1822 р. Образ вважався чудодійним, до якого й католики мали особливу повагу. Серед церковного начиння була срібна з позолотою дарохранильниця, частина омофора святителя Митрофана та багато інших реліквій. На жаль, їх знищили в 1930-х рр., коли собор опинився під тиском атеїстичної ідеології комуністичної влади та пережив важкі часи: у 1932 р. для потреб «індустріалізації» зняли дзвони з собору, а в 1937-му храм взагалі зачинили.

Під час Другої світової війни окупаційна влада дозволила з липня 1941 р. відкрити храм та проводити Богослужіння. Після визволення Проскурова від нацистів (25.03.1944) собор діяв до 1962 р., коли за рішенням радянських органів влади знову був зачинений. Після цього соборний майдан забудували житловими багатоквартирними «хрущовками», а сам храм спочатку використовували як склад, а згодом як приміщення архіву. На початку 1980-х рр. у владних структурах виникла ідея створити тут музей атеїзму… Але зміна радянських політичних еліт у 1985 р. спричинила зміни у державі та суспільстві. Гоніння на релігію припинились. У 1988 р. до 1000-літнього ювілею Хрещення Русі храм повернули вірянам й після капітального ремонту, в 1989 р., у церкві Різдва Богородиці було відновлено Богослужіння.

Подібні новини

Січневий дарунок

На завершення січня отримали подарунки – артефакти Помаранчевої революції від колишньої полтавчанки, а нині жительки нашого міста Братанчук Катерини. Щиро дякуємо Катерині Павлівні за небайдужість та бажання примножувати музейні фонди!

Деталі

Творча та наукова робота – це завжди цікаво! Чи не так?

Творча та наукова робота – це завжди цікаво!!! Чи не так? А якщо у спільні вишукування об’єдналися дві потужні наукові установи – Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України та Хмельницький обласний краєзнавчий музей, то результатом, безперечно, має бути мега-колосальна наукова праця. Перший крок зроблено! А далі, попереду, нас чекають довготривалі дослідження, […]

Деталі

“Чудовий та неповторний світ музею. День танцю”

Український танець – запальний та ліричний, нестримний та повільний, полонив усіх та став невід’ємною частиною світової хореографії. Фото: Колекція фарфору ХОКМ; Народний ансамбль танцю “Веселка” ХМБК  

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу