Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Колись був банк, а нині – музей»

«Проскурів на старих поштівках. Колись був банк, а нині – музей»
icon:arrow-back

На поштовій картці початку ХХ ст. – двоповерховий цегляний будинок з високим куполом на розі. Споруда, яку зафіксував фотооб’єктив, добре відома більшості хмельничан – тут з 1986 р. знаходиться обласний художній музей. Приємно, що майже за століття свого існування, зовнішній вигляд будівлі практично не змінився, хоча за цей час тут перебувало чимало господарів: у 1950-х рр. знаходився облвиконком, у 1960-х – міськком партії, у 1970-х – редакції обласних газет «Радянське Поділля» і «Корчагінець»…

Південно-Російський промисловий банк був одним із провідних акціонерних комерційних банків, відділення якого працювали чи не в кожному більш-менш великому українському місті того часу. Основний капітал банку на 1900 р. складав 5 млн. руб., запасний – 1 млн. 435 тис. У 1908 році Південно-Російський банк значно збільшив свої капітали та мережу й отримав нову назву – Об’єднаний банк (з відповідним перейменуванням усіх відділень).

Проскурівське відділення відкрили у 1903 р. у спеціально спорудженому для нього двоповерховому будинку. Домовласник, купець Давид Ніренберг, зумів виконати головну вимогу, яку висунуло правління банку до проекту будівлі: «должно выглядеть солидно, внушая доверие клиентов». Дійсно, споруда, що поєднала візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу й модерну, стала окрасою міста. До тепер на фризах ризалітів збереглися круглі глухі віконця з вписаним роком будівництва – «1903», а на фризі ризаліту, що виходить на вулицю Володимирську, – дві прямокутні ніші з літерами «Д» та «Н» – ініціалами власника будинку Давида Ніренберга.

Клієнтами банку переважно були промисловці, купці, міщани, які брали позики на будівництво будинків і підприємств. І те, що на початку ХХ ст. Проскурів почав активно забудовуватись добротними будівлями, чимала заслуга і цього банку. Ось, наприклад, рядки з книги «Проскурів 27 років тому» видання 1915 р.: «…Настала нова ера, забуте Богом і людьми місто серйозно заворушилось, …купецтво прокинулось та стало діяти, будувати, ремонтувати та прикрашати свої будинки, укріпляючи тим самим віру у подальший розвиток міста. Багато сприяв цьому зростанню Об’єднаний банк, який відкрив широкий кредит всім забудовникам».

До історії будинку додамо, що на першому поверсі вздовж вул. Проскурівської був влаштований невеличкий готель «Венеція» та ресторан «Сан-Ремо». Ось так – не просто назви, а майже Європа…

Чек Южно-Русского Пром Банка

Подібні новини

Пилявецька битва

23 вересня відзначається 376-а річниця битви під Пилявцями (нині – с.Пилява Старосинявської ОТГ на Хмельниччині). Це були події Визвольної війни 1648р. – спротиву Війська Запорізького під проводом Богдана Хмельницького Речі Посполитій. На початку 90-х р.р. XX ст. у цих місцях проводилися планові археологічні дослідження, в результаті яких до фондів нашого музею потрапили унікальні речі Середньовіччя […]

Деталі

НАЙПЕРШІ, НАЙБІЛЬШІ, ЄДИНІ

Перша у світі регулярна міжнародна поштова авіалінія була встановлена з Відня до Києва через Краків та Проскурів. Діяла лінія у березні-листопаді 1918 р., протяжність маршруту складала майже 1200 км, а наш Проскурів був ключовим транзитним пунктом. Найбільше у світі та в Україні пам’ятників гетьману Богданові Хмельницькому встановлено у місті Хмельницькому. Всього в Україні понад сто […]

Деталі

Участь у конференції

Сьогодні науковці нашого музею взяли активну участь у роботі Всеукраїнської конференції «Культурна спадщина в умовах війни: виклики та стратегії збереження», яку провів Рівненський обласний краєзнавчий музей. Своє наукове повідомлення, де було підняте питання роботи музеїв в онлай-проєктах, інтерактивних видах роботи з молоддю, представила науковий співробітник відділу інформації та маркетингу С. Крижановська. Іншу тему висвітлила старший […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу