Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

«Поросятник» у… винограднику

«Поросятник» у… винограднику
icon:arrow-back

Бражник винний малий
Deilephila porcellus

Напевно важко уявити більш безглузде сенсове поєднання слів, ніж… поросятник у винограднику. Але в природі воно існує! Гусені рожевих «поросят» ‒ саме так перекладається з латини назва цього бражника (porcellus ‒ «порося») ‒ палкі любителі виноградного листя. Забарвлення ж дорослої комахи нагадує колір вина, що й пояснює її назву українською.

«Стадо» рожевих «поросят» в «дитячому» періоді (в стадії лялечки) може значно обгризти листя на виноградних плантаціях (і не лише на них) й навіть «не рохнути» на знак подяки, адже зайві звуки «розсекретять» локацію. Взагалі все життя цих гусінь – суцільна конспірація: харчуються «таємно», під покровом ночі, а вдень маскуються, завмираючи на кормовій рослині, вдаючи з себе сухе скручене листя. На випадок якщо все ж таки місцезнаходження виявлено, застосовується «важка артилерія»: імітація страхітливої рептилії. Гусінь роздуває грудні сегменти з малюнком у вигляді страхітливих «очей» й на додачу для більшого залякування розгойдується тілом. Якщо ж й це не спрацьовує, вона імітує… банальну смерть.

Дорослішаючи, «порося» перетворюється на чудового «колібрі», який за формою та льотними характеристиками нагадує літак з реактивним двигуном, що розвиває найбільшу серед метеликів швидкість – до 60 км/год!

Метаморфози природи! Із шкідливої гусені-ненажери з’являється метелик, який протягом життя запилює до 10% рослин своєї кормової бази.

Бражник винний малий Deilephila porcellusБражник винний малий Deilephila porcellus

Подібні новини

Катерина Рубчакова та її зв’язок з Поділлям

Чи знали Ви, що відома артистка, оперна співачка кінця ХІХ- поч. ХХ ст. Катерина Андріївна Рубчакова (29.04.1881 -22.11.1919) свої останні миті життя провела у нас, на Поділлі?! Майбутня актриса народилася на Тернопільщині у м.Чортків. Її служіння Мельпомені відбувалось у «Новому Львівському театрі», заснованому 28 березня 1919 р. – у розпал боротьби за незалежність УНР. У […]

Деталі

Нові наукові горизонти

Як науковці-екскурсоводи самі стають екскурсантами, аби розширити наукові горизонти та зануритись у вир позитивних емоцій (?) – вирушають у наукову експедицію. Принаймні, колектив нашого музею знову майстерно поєднав корисне з приємним: печера Атлантида, замок в с.Кудринці… Програма вийшла інформаційно  насиченою. Дякуємо усім причетним і бажаємо миру та добра!

Деталі

Це було в нас: Перші кроки Проскурівської Української громади

Серед головних досягнень Української революції 1917-1921 рр. для міста Проскурова (нині – Хмельницький) стало те, що у ці роки нарешті «прокинулось» українство, яке протягом попередніх століть було малодіяльни. Причин на це багато – тут і невеликий серед городян відсоток українців (на початку ХХ ст. – не більше 20%), і антиукраїнська політика царської Росії, як загалом […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу