Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Грудень

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Грудень
icon:arrow-back

Складним був шлях наших предків, доки винайшли вони для обчислення та розрахунку свого земного шляху мірило – календар. Нині схожий він на дерево, яке на початку року вичікує свого пробудження, одягаючись згодом пишно та яскраво, а наприкінці – готується до глибокого сну, знімаючи з себе коштовне золоте вбрання. Будь-яка пора неперевершено довершена.

Грудень рік кінчає – зиму починає. Сили холоду все «беруть до своїх рук» – пора стужайла почалася…

Слово грудень на початку ХV ст. уже зустрічається в літописах, які свідчать про історію Русі. Нашим пращурам воно повідало про стан доріг; вказувало, що шляхи й путівці затверділи після листопадових дощів, вкрилися грудками мерзлого ґрунту. Пізніше ця назва закріпилася й в українській літературній мові. Відомі також й інші назви: студенець – земля отримує обмаль сонячного тепла; хмурень – за непривітно-важке сіре небо. Був він і підберихою – коли о цій, вже далеко не ситій порі, селяни починали старанно підбирати весь споживок у своїх засіках, а ще грудень величали молодою зимою, санною колією. Колесо року завершує свій повний оберт…

Останні акорди року живлять наші сподівання на хороші зміни, від цього народжуються мрії, відчуття, задуми, які обов’язково здійсняться, коли вони високі, добрі, мирні, праведні!

На фото предмет з колекції музею: календар.

Подібні новини

Нове розслідування «Впізнай будівлю»

Увага! Увага! Увага! Науковці нашого музею запрошують охочих до нового спільного розслідування – «Впізнай будівлю»!!! Наше дослідження пропонуємо поділити на дві частини: робота з фотоескізами та пошук самої будівлі на вулицях міста. Огляд світлин дозволить вам дослідити контури будівельної конструкції – завдяки чому краще уявити об’єкт та зрозуміти його головні риси, відчути справжній архітектурний дух, […]

Деталі

Як крихітна макаронина може витримати 1,5 тони вантажу…

На скелях та камінні припливно-відпливної зони морів Західної Європи мешкають одні з найдавніших (існують з раннього Кембрію) черевоногих молюсків планети. Сила їх кріплення до субстрату настільки висока, що коли молюски пересуваються в інше місце, то після них на камінні залишається колоподібне заглиблення! Площа їхнього язика більша за поверхню тіла й містить 1920 зубів: 12 рядів […]

Деталі

ШОЛОМ ОКУПАНТА – ПОДАРУНОК ВІД НЕБАЙДУЖИХ ХМЕЛЬНИЧАН

Артефакт російсько-української війни – шолом окупанта – передали у фонди музею відвідувачі. З розповіді молодих людей, дістався він їм за результатами аукціону. Дякуємо Аллі Лавренюк та Вадиму Юхимцю за дарунок!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу