Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Червень

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Червень
icon:arrow-back

На зміну весні, напинаючи червневі вітрила тепла, літо легко та лагідно починає пливти по землі і над нею. Після білих, синіх та жовтих кольорів перших квітів горять майстерно виписані, ніби пензлем, півонії; приваблюють до себе пахощами троянди усіх відтінків червоного; яскравіють серед буйної трави ніжні гвоздики; рум’яніють боки суниць, полуниць, малини…

Шостого сина року називають Червень – «красивий», «красний». Здавна слов’яни о цій порі збирали з коренів лісових рослин особливу комаху – кошеніль (вид червеців). З неї виготовляли багряну фарбу, в яку занурювали бойові знамена княжих дружин. Звідси й пішов вислів «червлен стяг».

У численних народних прислів’ях зустрічаються ще й такі назви: світогрій, щедрій, хліборост, сінокосень, бджоляр. Відомі також й діалектні форми величання: ґедзень (від слова ґедзь) та бидзень (від бицькатися) – у цій порі тварини, відганяючи кровососів, брикаються, бицькаються, тож, ведуть себе неспокійно.

Хай місяць цей буде для нас усіх спокійним та добрим.
Сподіваємося, Ви дізналися з нашого допису для себе щось нове.
Продовження буде. Пізнаємо рідну мову разом з обласним краєзнавчим музеєм.

Подібні новини

«Проскурів на старих поштівках. Початок вулиці Олександрівської»

Поштова картка приблизно 1904 року зображає початок центральної вулиці Проскурівської (тоді – Олександрівська). Будинки праворуч майже незмінними збереглися до наших днів. Перший з них побудований наприкінці ХІХ ст. Його архітектура поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами модерну. Первісно будівлю завершувала симпатична мансарда, проте на початку 1970-х років її перебудували на звичайний поверх. На другому поверсі […]

Деталі

Річниця бою під Крутами

На Аскольдовій могилі Поховали їх – Тридцять мучнів українців, Славних молодих… © Павло Тичина «Пам’яті тридцяти» 29 січня виповнюється 105 років від бою під Крутами між українськими військовими курсантами та військами Червоної армії: на залізничній платформі в Крутах до 520 українських вояків і студентів з 16-ма кулеметами та однією гарматою дали бій червоноармійцям, які мали […]

Деталі

Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція «Хмельниччина: історія та сучасність»

Шановні користувачі! Запрошуємо до участі у Всеукраїнській науковій історико-краєзнавчій конференції «Хмельниччина: історія та сучасність», яка відбудеться 27 вересня 2022 року. Детальна інформація у PDF-файлі, завантажити.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу