21 вересня Православна Церква відзначає Різдво Пресвятої Богородиці. На честь цієї події освячений найстаріший храм нашого міста, якому у травні нинішнього року виповнилося 185 років.
Пресвята Діва Марія народилася у невеликому Галілейському місті Назарет. Батьками її були праведні Іоаким із роду пророка та царя Давида та Анна з роду первосвященика Аарона.
Свята Анна була неплідна. Досягши похилого віку, Іоаким і Анна не втрачали надії на Божу милість, твердо вірячи, що Богу все можливо, і Він може дозволити неплідність Анни навіть у її старості.
Святі Іоаким та Анна дали обітницю присвятити Богу для служіння в храмі дитину, яку їм пошле Господь. Безчадство вважалося в єврейському народі покаранням Божим за гріхи, тому подружжя терпіло несправедливу ганьбу від своїх співвітчизників. В один із свят старець Іоаким приніс до Єрусалимського храму жертву в дар Богові, але первосвященик не прийняв її, назвавши Іоакима негідним через його безчадство. Святий Іоаким у глибокому горі пішов у пустелю і там зі сльозами молився Господові за дарування дитини.
Свята Анна, дізнавшись, що сталося в Єрусалимському храмі, гірко плакала, проте не нарікала на Господа, а молилася, закликаючи на свою сім’ю Боже милосердя.
Архангел Гавриїл сповістив Іоакиму, а потім і Анні радісну звістку, що молитви їх почуті Богом, і в них народиться Преблагословенна Дочка Марія, через Яку буде даровано спасіння всьому світу. Що й здійснилося в належний час.
Дана подія знайшла значне відображення в різних іконографічних школах християнського світу. Чисельну групу ікон в колекції нашого музею становлять Богородичні образи, які передають різноманітність варіантів зображення Пресвятої Діви. В музейній іконографії Богородиці чисельністю 35 ікон представлені три з п’яти основних типів: Єлеуса, Одигітрія та Агіосоритиса.