Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Перше періодичне видання на Поділлі

Перше періодичне видання на Поділлі
icon:arrow-back

185 тому, 3 (15 січня) 1838 року,  вийшов перший номер тижневика з беззмінною назвою «Подольские губернские ведомости», який й став  першим подільським періодичним виданням. Варто зазначити, що цього ж дня аналогічні видання були започатковані також в інших губернських містах.

Відомості були друкованим органом губернських властей, де публікувались укази, світські та церковні розпорядження, і видавалися в друкарні Подільського губернського правління російською мовою; виходили щосуботи, а з 1885 року — ще й щосереди. Існувало видання майже 80 років. Останній номер побачив світ 6(19) травня 1917 року.

Газета складалася з офіційної та неофіційної частин, які видавались окремо і  кожна мала свою нумерацію сторінок.  Офіційну підписували посадові особи губерній, а редактор неофіційної зазначався в кінці кожного номера. Серед редакторів неофіційної частини «Подольских губернских ведомостей» були секретар губернського статистичного комітету Віктор Карлович Гульдман, наглядач губернської друкарні Андрій Іванович Ільницький, секретар губернського статистичного комітету Василь Васильович Філімонов.

Гульдман навіть запровадив їх щоденне видання (1898—1899 роки). Але дворічний  досвід показав, що через матеріальні та, частково, цензурні умови, існування на Поділлі щоденної газети є недоцільним.

Більшу цінність мала саме неофіційна частина, розрахована на широке коло читачів, адже тут розміщувалися спогади, огляди літератури, бібліографічні покажчики з історії краю, краєзнавчі матеріали та інші цікаві факти з життя тогочасного Поділля. До того ж, редакція просила дописувачів, котрі записували розповіді з вуст народу, зберігати автентичність української мови. Звичайно, українські слова передавали засобами російської мови, а незрозумілі діалектизми пояснювали зносками внизу сторінки, однак в умовах заборони українського книгодрукування та мови «Подольские губернские ведомости» стали важливим джерелом збереження історії Подільського краю для прийдешніх поколінь.

Подібні новини

«З’їла борщ до кришечки, щоб не боліли кишечки!»

«З’їла борщ до кришечки, щоб не боліли кишечки!», «Який кухар, такий борщ», – любили повторювати у народі. А чи знаєте Ви, що кваліфікація кухаря визначається якістю перших страв? В такому випадку всі українські господарочки – надзвичайно талановиті кухарі, тому що майже кожна має свій рецепт смачного борщу. Сьогодні у нашій рубриці «Традиційні страви подолян» ми […]

Деталі

Участь у конференції «Домініканський комплекс у Вінниці: сторінки 400-річної історії»

22 листопада 2024 р. з двома ґрунтовними науковими дослідженнями з історії домініканського комплексу у ХІХ ст. учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін взяв участь у науково-краєзнавчій конференції «Домініканський комплекс у Вінниці: сторінки 400-річної історії», організатором якої виступив Музей Вінниці.

Деталі

Парасолька, парасоля, парасоль…

Парасолька, парасоля, парасоль, парасолик, зонтик, зонт, дощарка, дощник, омбрель, затінець, розчепірка – з перерахованих слів зразу ж зрозуміло, про що піде мова у нашому дописі. Звичайнісінький предмет нашого з Вами побуту, а скільки має назв! Сьогодні, 10 лютого, – міжнародний день парасольки, який почали святкувати у США ще з середини ХІХ ст. Важко сказати, де […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу