Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Перше періодичне видання на Поділлі

Перше періодичне видання на Поділлі
icon:arrow-back

185 тому, 3 (15 січня) 1838 року,  вийшов перший номер тижневика з беззмінною назвою «Подольские губернские ведомости», який й став  першим подільським періодичним виданням. Варто зазначити, що цього ж дня аналогічні видання були започатковані також в інших губернських містах.

Відомості були друкованим органом губернських властей, де публікувались укази, світські та церковні розпорядження, і видавалися в друкарні Подільського губернського правління російською мовою; виходили щосуботи, а з 1885 року — ще й щосереди. Існувало видання майже 80 років. Останній номер побачив світ 6(19) травня 1917 року.

Газета складалася з офіційної та неофіційної частин, які видавались окремо і  кожна мала свою нумерацію сторінок.  Офіційну підписували посадові особи губерній, а редактор неофіційної зазначався в кінці кожного номера. Серед редакторів неофіційної частини «Подольских губернских ведомостей» були секретар губернського статистичного комітету Віктор Карлович Гульдман, наглядач губернської друкарні Андрій Іванович Ільницький, секретар губернського статистичного комітету Василь Васильович Філімонов.

Гульдман навіть запровадив їх щоденне видання (1898—1899 роки). Але дворічний  досвід показав, що через матеріальні та, частково, цензурні умови, існування на Поділлі щоденної газети є недоцільним.

Більшу цінність мала саме неофіційна частина, розрахована на широке коло читачів, адже тут розміщувалися спогади, огляди літератури, бібліографічні покажчики з історії краю, краєзнавчі матеріали та інші цікаві факти з життя тогочасного Поділля. До того ж, редакція просила дописувачів, котрі записували розповіді з вуст народу, зберігати автентичність української мови. Звичайно, українські слова передавали засобами російської мови, а незрозумілі діалектизми пояснювали зносками внизу сторінки, однак в умовах заборони українського книгодрукування та мови «Подольские губернские ведомости» стали важливим джерелом збереження історії Подільського краю для прийдешніх поколінь.

Подібні новини

Співпраця з волонтерами

У фонди Хмельницького обласного краєзнавчого музею представник Волонтерського штабу “Українська команда” Хмельниччини Ігор Петраш передав артефакти російсько-української війни – гільзи, тубус для снарядів, військове спорядження та амуніцію, а також листи від американських дітей воїнам ЗСУ. Передані предмети будуть використані у майбутній експозиції.

Деталі

Ікона на камені. Продовження

Наш сьогоднішній допис є продовженням інформації про ікону на камені, що зберігається в фондах музею. Тоді ми запрошували охочих долучитися до розслідування щодо карбованого зображення. Після співставлення фактів від наших активних читачів з відомою нам інформацією про даний предмет, виявилося, що ця справа зовсім непроста. Що ж ми тепер знаємо та чим можемо залюбки поділитися? […]

Деталі

«ЧОРНОБИЛЬ НЕ МАЄ МИНУЛОГО ЧАСУ»

38 років тому, у ніч з 25 на 26 квітня 1986 року, сталася Чорнобильська катастрофа – найбільша техногенна аварія, класифікована за сьомим, найвищим, рівнем небезпеки згідно Міжнародної шкали ядерних подій. На знак пам’яті про цю трагедію науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею разом з учнями ліцею №15 провели історичну годину «ЧОРНОБИЛЬ НЕ МАЄ МИНУЛОГО ЧАСУ». Школярі […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу