Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Перша аптека Проскурова

Перша аптека Проскурова
icon:arrow-back

Старовинний будинок на Проскурівській, 13 – справжня окраса центральної вулиці Хмельницького – колишнього Проскурова. Відомий він як будинок Людвіга Дєревоєда, де на поч. ХХ ст. діяла найкраща в місті аптека.

Отож, на поч. 30-х рр. ХІХ ст. сталась важлива подія у сфері охорони здоров’я міста – відкриття аптеки. Почалось з того, що у 1831 р. дворяни Людвіг Свидерський та Йосип Шульц придбали у Проскурові невеличкий будиночок на розі вул. Олександрівська (нині – Проскурівська) та вулиці без назви (згодом – Аптекарська, нині – Проскурівського підпілля). Маючи відповідний фах (перший був провізор, другий – гезель), вони отримали дозвіл відкрити у цьому будинку приватну аптеку – єдину на все місто, згодом широковідому як аптека Дєревоєда.

Людвіг Іванович Дєревоєд народився 1830 р. у родині дворян Мінської губернії. Здобувши фармацевтичну освіту і звання провізора, вирішив шукати можливість працювати за фахом. Доля привела його на Поділля – у містечко Сатанів, де на поч. 60-х років ХІХ ст. він отримав дозвіл заснувати приватну аптеку.

У службових справах часто їздив у повітове місто Проскурів, де зустрічався зі своїм колегою – провізором М. Янкевичем, з яким підтримував добрі стосунки. Більше того, у 1871 р. вони стали родичами – Людвіг одружився з донькою Янкевича Юлією. Того ж року Л. Дєревоєд переїхав у Проскурів, а вже 1874 р. тесть передав свою аптеку зятеві. Від тоді аптека Янкевича й стала йменуватись аптекою Дєревоєда.

Повноцінно увійшовши у справу, Людвіг Іванович взявся за її розвиток. У 1877 р. він оновив обладнання аптеки, на поч. 1880-х рр. – відкрив великий аптечний склад, а у 1890 р. замовив проект триповерхового прибуткового будинку.

Будівництво зайняло тривалий час, але будинок вийшов на славу. Перший його поверх Л. Дєревоєд відвів під аптеку. Предметом особливої гордості нового закладу стала обладнані за останнім словом науки та техніки лабораторія та «кокторія» – спеціальне приміщення для фармацевтичних робіт, що вимагають гарячого відварювання. До того ж нова аптека мала сухий підвал, льодовик для збереження препаратів у холоді, «трав’яну кімнату» – приміщення для висушування трав, квітів, коренів. Для відвідувачів діяла простора «рецептурна кімната», де клієнти оформляли замовлення на ліки. З таким приміщенням та устаткуванням аптека Дєревоєда тривалий час була найкращою в Проскурові.

Bydunok_L_DerevoedaBydunok_L_Derevoeda

Подібні новини

«Віртуальні подорожі краєм». Печера “Атлантида”

«ВІРТУАЛЬНІ ПОДОРОЖІ КРАЄМ» ВІД ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ ТРИВАЮТЬ! 4 серпня – День спелеолога. Отож, у пошуках цікавого мандруємо у с. Завалля Кам’янець-Подільського району. Стоп! А  чому це село отримало таку назву? Про це нам таємниче розповідають тутешні мешканці. Подейкують, що колись на одному з пагорбів села стояла церква, але якось вона провалилась під землю. […]

Деталі

Поговоримо про музей

Щоб краще урок закріпити – треба музей в школу запросити! Щире захоплення в учнів викликають предмети музейної колекції, які можна побачити на власні очі, а деякі й в руках потримати. Підлітки разом з науковцями Хмельницького обласного краєзнавчого музею гортають сторінки культури Поділля та Волині, вивчають особливості кольорової гами та традиційні техніки вишивки. Розглядаючи античні монети […]

Деталі

Квіти літа

В рамках проекту «ТЕРИТОРІЯ ДОБРОТИ» науковці ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ Оксана Мельничук та Світлана Крижановська з пізнавально-розважальною програмою відвідали маленьких пацієнтів Хмельницької міської дитячої лікарні. Спершу вони дізналися, якими іграшками забавлялася дітвора у минулому, а потім взяли участь у музейній майстерці «КВІТИ ЛІТА». Приємно, що до творчої ініціативи з задоволенням приєдналися матусі малечі. Всім учасникам […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу