Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Парасолька, парасоля, парасоль…

Парасолька, парасоля, парасоль…
icon:arrow-back

Парасолька, парасоля, парасоль, парасолик, зонтик, зонт, дощарка, дощник, омбрель, затінець, розчепірка – з перерахованих слів зразу ж зрозуміло, про що піде мова у нашому дописі. Звичайнісінький предмет нашого з Вами побуту, а скільки має назв!

Сьогодні, 10 лютого, – міжнародний день парасольки, який почали святкувати у США ще з середини ХІХ ст.

Важко сказати, де і коли з’явився перший зонтик. Відомо, що давні цивілізації Єгипту, Індії, Китаю й Ассирії були знайомі з цим винаходом та вважали його покровом небес, укриттям та захистом.

Слово зонт (від нідерл. zondek) буквально означає «тінь». Через генетичний зв’язок польських, французьких та італійських слів з’явилося слово парасолька, що у перекладі означає «проти сонця».

Цікаво, що використовувати зонтик як захист від дощу першими почали китайці. Вони виготовляли їх з паперу та просочували воском або маслом, щоб не промокали. А ось у середньовічній Європі водонепроникними зонтами не користувалися, адже дощ тоді вважався промислом Божим.

У 1715 р. в Парижі була виготовлена перша складена парасолька, яка мала каркасну основу з китового вуса, а купол прикрашався шовком, тафтою або мереживом. Серед аристократії та багатих торговців того часу вона дуже швидко дістала статус модного аксесуару.

А в наш час Зонтик рятує від дощу і спеки, є предметом моди, використовується як піддашок вуличних кафе тощо…

У фондах нашого музею зберігаються цікаві екземпляри різних часових періодів ХХ ст.

Подібні новини

Майстерки для Вас: «Берегиня роду» та «Вишиванка для Стефанії»

Ексклюзивно у День вишиванки! З вірою у Перемогу! Науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею для гостей та мешканців міста підготували серію цікавих, оригінальних та патріотичних майстерок: «Берегиня роду» та «Вишиванка для Стефанії»! Свято сподіваємося, що обереги, виготовлені дитячими руками, принесуть мир та спокій у наші серця, рідні оселі та державу!

Деталі

«Проскурів на старих поштівках. Колись був банк, а нині – музей»

На поштовій картці початку ХХ ст. – двоповерховий цегляний будинок з високим куполом на розі. Споруда, яку зафіксував фотооб’єктив, добре відома більшості хмельничан – тут з 1986 р. знаходиться обласний художній музей. Приємно, що майже за століття свого існування, зовнішній вигляд будівлі практично не змінився, хоча за цей час тут перебувало чимало господарів: у 1950-х […]

Деталі

Димар – цікавий елемент архітектурного декору

Де ти, хато бабина стріхата? Де твій бовдур в сажі, чи димар, Що курівся димом волохатим До осінніх чи зимових хмар? Є. Гуцало Коли мене питають про мою улюблену пору року, я завжди відповідаю, що найпрекраснішою для мене є зимова. З дитячих яскравих спогадів у пам’яті спливає образ маленької хатинки з жовтим світлом у віконцях, […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу