Бражник нетопир
Hyles vespertilio
Його чотирикрилим родичам пощастило більш значно: за віртуозний та стрімкий політ, неперевершену повітряну еквілібристику та граціозне зависання над квіткою люди їх лагідно назвали «колібрі» – на честь найменшої в світі пташки. А цьому «гидкому каченяті», яке має такі ж самі «таланти», але «не вийшов» крилами (передні однотонного сіро-блакитного кольору), не знайшлось кращого «компліменту», ніж «ласкаве», – нетопир, тобто кажан. Образливо? Звичайно.
Отримавши з дитинства такий «комплекс неповноцінності», бражник нетопир ніде не «піариться», веде потайний спосіб життя, навіть не мігрує за межі території харчування. Його гусінь живиться лише декількома місцевими видами рослин. Науковці віднесли цього метелика до стенотопних організмів, які можуть жити лише в дуже обмежених умовах довкілля. Для нетопиру є галечник у заплавах меандруючих річок, де й став у пригоді сіро-блакитний колір крил, який виконує функції «шапки-невидимки» під час денного відпочинку метелика на гальці.
Своїми зовнішніми даними вдало «користується» й гусінь нетопира. Так, у молодому віці вона, маючи зелене забарвлення, є непомітною на зеленому листі, тому сміливо харчується вдень. Дорослішаючи, личинка змінює колір на сірий, тому вдень їй вже небезпечно залишатися на рослині й вона переходить на нічне харчування. У світлу ж частину доби відповзає від джерела їжі не далі, ніж на один метр, і згортається, імітуючи камінчик.