Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Найбільше Богданів у Хмельницькому

Найбільше Богданів у Хмельницькому
icon:arrow-back

Понад ста пам’ятників гетьману Богданові Хмельницькому встановлено в багатьох містах і селах України. Особисту першість тримає наш обласний центр. У Хмельницькому нині нараховується найбільше в Україні (зрозуміло й у світі) пам’ятників гетьману – одразу п’ять. В усіх інших населених пунктах, як правило, по одному монументу; лише у Києві, Жовтих Водах та Кривому Розі – по три. Отож, наш Хмельницький можна сміливо заносити до Книги Рекордів України або навіть Гіннеса.

Нагадаємо, що один пам’ятник стоїть на привокзальній площі, інший, що на коні, – біля обласної філармонії, третій (погруддя) – перед Національною академією Державної прикордонної служби України ім. Б.Хмельницького по вул. Шевченка, четвертий – на пр. Миру перед інститутом МАУП, п’ятий – на території військової частини.

Перший пам’ятник з’явився після перейменування Проскурова та області на честь Богдана Хмельницького. Нове ім’я місто отримало на початку 1954 р., а вже наприкінці того ж року місцева влада поставила питання про встановлення пам’ятника славному Гетьманові в обласному центрі. Тривалий час вирішували, де взяти кошти на монумент і де його встановити… На допомогу прийшли залізничники – запропонували витрати на будівництво взяти на себе, але висунули вимогу – встановити пам’ятник на площі перед вокзалом. Аргумент був переконливий: «Всіх, хто приїжджає в Хмельницький, – зустрічає Хмельницький».

Замовлення на пам’ятник як справу надзвичайної важливості отримали одні з найкращих на той час київських скульпторів – Макар Кіндратович Вронський та Олексій Прокопович Олійник. Визнання митці отримали у 1951 р. за скульптуру Т.Шевченка. Одну таку скульптуру як подарунок від України урочисто передали до м. Оквілл під Торонто (Канада), а ще три подібні встановили у Кирилівці (рідне село Кобзаря), Черкасах та Донецьку. Також доволі відомою роботою скульпторів став монумент Б. Хмельницького в Чигирині. У майбутньому М.Вронський та О.Олійник створять ще з десяток знакових пам’ятників видатним постатям, що встановлені у Києві, Дніпрі, Вінниці та ін.

Роботу над пам’ятником Б.Хмельницького для нашого міста скульптори завершили за півроку. 31 липня 1955 р., в День залізничника, на благоустроєній привокзальній площі він був урочисто відкритий. Висота фігурної скульптури – 3,6 м, постаменту – 4 м. На честь цієї події згодом була видана поштова картка, примірник якої зберігається у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї.

Подібні новини

Всеукраїнський конкурс екскурсоводів «Край, в якому я живу»

Днями у м. Хмельницькому проходив ІІ тур щорічного Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів освіти «Край, в якому я живу», який проводить Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді спільно з Хмельницьким обласним центром краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді за підтримки та сприяння Департаменту освіти і науки ХОДА. Для завідувачів […]

Деталі

«Поросятник» у… винограднику

Бражник винний малий Deilephila porcellus Напевно важко уявити більш безглузде сенсове поєднання слів, ніж… поросятник у винограднику. Але в природі воно існує! Гусені рожевих «поросят» ‒ саме так перекладається з латини назва цього бражника (porcellus ‒ «порося») ‒ палкі любителі виноградного листя. Забарвлення ж дорослої комахи нагадує колір вина, що й пояснює її назву українською. […]

Деталі

Перший лімітований випуск гри «Монополія Хмельницький»

Увага!!! Вийшов перший лімітований випуск гри «Монополія Хмельницький» по спецзамовленню і серед іншого – визначні місця нашого міста з цікавими та пізнавальними запитаннями про них. Пишаємось, що наш музей також потрапив до такої захоплюючої та пізнавальної гри, придбати яку можна, завітавши до нас.  

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу