Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Леся Українка і Хмельниччина: до 154-ї річниці з дня народження Поетеси

Леся Українка і Хмельниччина: до 154-ї річниці з дня народження Поетеси
icon:arrow-back

Сьогодні, 25 лютого, відзначаємо 154-у річницю з Дня народження Лесі Українки (спр. ім’я – Лариса Петрівна Косач).

Чи мала відома Поетеса зв’язок з Хмельниччиною? Так, мала! У  Полонному жив рідний брат батька Лесі – Григорій Косач. І ось про один з таких візитів до «дяді Гриши» (за словами самої Лесі) дівчина згадала у листі до своєї матері 05.06. 1893 р.: «У Полонному ми були тільки біля пам’ятника та в Новоселиці, а в Миропілля дядько одного дня збирався нас повезти, та коней не було. В Новоселиці дядько взяв у палаці картину, щоб Тося змалював… В Полонному ми не купалися, бо одно те, що вода ще холоднувата (16 градусів), а друге, що там по більшій частині з берега одразу «прикро» і хто не конечне плаває, то й страшно. Є і добрі місця, але зате вони далеко від дядькової хати. Дядько вмовляв нас, щоб ми зосталися у нього, а він нам найме коня возити нас до купання, та я подумала, що так не варт зоставатися, бо і коня трудно найняти і сторона полонська мало чим сухша і тепліша від колодяженської».

Цікаво, що будинок, у якому гостювала Леся, зберігся до наших днів.

В іншому листі 29.06.1909 р., що адресується подружжю Грінченко, Леся згадує Кам’янець-Подільський: «А  як уже не змога або нехіть Вам їхати на чужину, то, може, ліпше, ніж у Криму, було б понад Дністром у Кам’янці, – сей курортик тепер дуже вилюднів, а проте ще не навчився так обдирати людей… клімат там гарний, околиця гарна, а народ рідний. Я б там з охотою жила, коли б вибір житла залежав від мене». Поетесі часто приписують, що це саме вона назвала Кам’янець-Подільський  «квіткою на камені».

Широко відомо, що у липні 1888-го р., коли Лесі було 17, вона через важку хворобу, – туберкульоз кісток, – змушена була залишити свою домівку в с.Колодяжне та разом з батьком Петром Антоновичем вирушити на лікування зі ст. Луцьк до Одеси, на Чорне море. Під час поїздки вона створила цикл віршів «Подорож до моря», де милується, зокрема, краєвидами і Славути (Волинь, Хмельниччина), і Поділля.

Подібні новини

Майстер-клас “Птах надії”

До Всесвітнього дня орігамі.

Деталі

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ

Сьогодні, 14 березня, у ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ наші музейниці-науковці – Ніна Стрижак, Оксана Мельничук та Світлана Крижановська – залучили шестикласників ліцею №15 до захоплюючої майстерки:  виготовлення патріотичного браслету «ДВА КОЛЬОРИ». Нехай блакитно-жовтий браслет стане надійним оберегом для малих українців, україночок та їх близьких, а спільна молитва береже життя та здоров’я захисникам та захисницям, а особливо […]

Деталі

«Місто, що носить ім’я Богдана Хмельницького»!

ДО ДНЯ МІСТА ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ презентує нову тимчасову виставку – «МІСТО, ЩО НОСИТЬ ІМ’Я БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО»! У нашій експозиції – середньовічна зброя, тематичні листівки, монети, марки, порцеляна, картини художників. Нова експозиція – це «гойдалки» між минулим та сучасним, «дотик» до століть та відкритий погляд на сьогодення! За можливість експонування виставки дякуємо нашим захисникам […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу