Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Красень з блакитними «очима»

Красень з блакитними «очима»
icon:arrow-back

Бражник очкастий
Smerinthus ocellatus

Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої.

«Зустрівшись поглядом» з цим статним красенем, не забудеш його бездонних блакитних «очей» з яскраво-червоними «бровами». В стані спокою «очі» ніби повіками прикриті верхніми крилами. А «сплячого» метелика не помітиш – він схожий формою та забарвленням на сухе листя яблуні чи тополі, де найчастіше розвивається його гусінь. Цей майстерний прийом маскування непогано захищає від ворогів.

Якщо ж ворога не вдалося обдурити в такий спосіб, очкастий бражник різко піднімає верхні крила і «відкриває очі». І тоді безневинне старе та подерте листя (перший рівень захисту) перетворюється на голову грізного хижого птаха з великими, як у сови, очима (другий рівень захисту). При такому вражаючому ефекті третій рівень вже не потрібен.

Якщо ж мімікрія у метелика «спрацювала» на відмінно і він не став комусь «вечерею» (бражник активний в сутінках), його життя все одно буде недовгим – адже доросла комаха зовсім не харчується, а живе лише запасами, що накопила в стадії личинки.

Яскраво-зелена, яблучного відтінку, з косими смужками і «очками» між ними, гусінь метелика своє довге тіло (до 7 см) «утримує» на 10 кінцівках. Не дивлячись на те, що ця ненажера старанно та активно «підчищає» листя на улюблених рослинах, наїдаючись про запас, затятим шкідником її не назвеш, адже очкастий бражник відносно рідкісний метелик, хоча і не занесений до Червоної книги України.

Бражник очкастий Smerinthus ocellatusБражник очкастий Smerinthus ocellatus

Подібні новини

Проскурівські американці: Тед Белічко – «Титан в галузі механіки»

Проскурівські американці Серед найуспішніших американців ХХ ст. є чимало вихідців з Проскурова – теперішнього Хмельницького. Розповімо про деяких з них, які зробили за життя надзвичайні справи, стали відомими постатями не лише у США, а й в усьому світі. Тед Белічко – «Титан в галузі механіки» Тед Белічко – професор Іллінойського технологічного інституту та Північно-Західного університету, […]

Деталі

ШОЛОМ ОКУПАНТА – ПОДАРУНОК ВІД НЕБАЙДУЖИХ ХМЕЛЬНИЧАН

Артефакт російсько-української війни – шолом окупанта – передали у фонди музею відвідувачі. З розповіді молодих людей, дістався він їм за результатами аукціону. Дякуємо Аллі Лавренюк та Вадиму Юхимцю за дарунок!

Деталі

Всеукраїнський конкурс екскурсоводів

Три дні поспіль, з 23 по 25 січня 2024 року, тривав І обласний тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів міста та області «Край, в якому я живу». Для Хмельницького обласного краєзнавчого музею знаменно, що щорічно до роботи журі обласного конкурсного відбору екологічного виховання учнівської молоді запрошує завідувача відділу історії Ніну Стрижак та завідувача відділу інформації […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу