Бражник скабіозовий
Hemaris tityus
Кінець весни‒початок літа – романтична пора для метеликів. Вибравшись з тісного зимового кокону, розправивши й обсушивши крила, юний метелик вирушає у першій політ. У цей час лусочки на його крилах майже повністю обсипаються, наприклад, як у бражника жимолостевого, залишаючи прозору поверхню у тонкій бурій облямівці.
Першими «народжуються» зазвичай самці. «Хіпстерська» зовнішність з обов’язковим атрибутом Top Knot – хвостом на кінці тулуба ‒ суттєво відрізняє їх від інших Бражникових. Хвіст-щіточка складається з особливих лусочок, якими метелики можуть рухати за допомогою черевних м’язів, тим самим збільшуючи маневреність польоту.
Через декілька днів після самців з’являються самки. З їх появою можно вважати «цукерково-букетний» сезон відкритим. Самець завдяки добре розвинутому нюху відшукує «даму серця» за притаманним їй запахом. «Нареченого» не зупиняє ніщо: ані відстань іноді в декілька кілометрів; ані зустрічний вітер та інші несприятливі погодні умови; ані чималий «конкурс» претендентів на «руку і серце» ‒ інстинкт збереження роду допомагає долати всілякі перешкоди.
Після «зустрічі» крилата парочка вирушає у шлюбну «подорож» на луки та лісосмуги із запашними квітами котячої м’яти, шавлії, медунки, короставника та інших рослин. Їх політ супроводжується різкими спіралеподібними зльотами вгору. І в котрий раз повторюється історія зародження нового життя: запліднені самки відкладають кулясті блідо-зелені міліметрові яйця на споді листа харчової рослини. В одній кладці зазвичай буває до 6 яєць. Приблизно через тиждень з’являються гусениці, які перезимують наступну зиму в стадії лялечки, а через рік нові метелики випурхнуть із кокону, готові до шлюбного польоту.