Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Грайливе дитинство», або назустріч юності

«Грайливе дитинство», або назустріч юності
icon:arrow-back

Бражник винний середній
Deilephila elpenor

Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої.

«Кузени» ‒ винний середній та винний малий бражники – схожі між собою не лише пристрастю до однакового гастрономічного меню, а й до барвистості своїх «гардеробів». Щоправда, «піжонистий» малий хизується й ще більш яскравим вбранням.

За гороскопом вони Близнюки, адже з’являються на світ на початку червня. «Дитинство» проводять, як правило, на природі серед беріз, кипрею, плакун-трави та інших соковитих рослин або ж на улюбленому винограді. «Дітлахи» ростуть здоровими, активними, самостійними, без настирливої батьківської опіки. В них є навіть свої «ігри». Наприклад, всім відомі «Хованки» та «Крокодил», завдяки яким «молоде покоління» вчиться виживати у світі ворогів, ховаючись від них або ж «прикидаючись» чудовиськом-змією.

Та найулюбленіша гра – «Хто більше з’їсть?». Все літо гусені їдять, їдять, їдять… аж до самісінької осені. Ця ненажерливість дає змогу акумулювати поживні речовини для підготовки до великого таїнства природи ‒ перетворення гусені на метелика. Коли в організмі накопичиться певна кількість спеціального гормону, бражник відправляється в затишне місце для лялькування. Іноді залишається зимувати на гілці, обплутавши себе слинними виділеннями, які утворюють кокон. Так наступає «отроцтво». За довгу зиму тканини гусені руйнуються, проте залишаються кровоносна і нервова системи та з’являються нові органи майбутнього метелика.

А навесні, у травні, з зимової колиски «просинається» рожеве «диво», яке, обсушивши крильця, вилітає назустріч швидкоплинній юності!

Подібні новини

Привіт, Осінь!

Новий навчальний рік вже стартував! Науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею відвідали центр комплексної реабілітації «Родинний затишок». Для його вихованців було проведено бесіду «Привіт, Осінь!» Під час зустрічі слухачі зокрема дізналися цікаві факти з історії походження назв осінніх місяців, а також взяли участь у музейній майстерці «Морквинка-соковинка». Дякуємо учасникам за гостинність та активність! До нових зустрічей!

Деталі

Справа пахне тютюном

Бражник тютюновий Manduca sexta Вишуканого гурмана, неперевершеного знавця справжнього смаку тютюнового листя – гусінь тютюнового бражника – крапля нікотину не лише не вбиває, як всім відомого коня, а, навпаки, в багатьох випадках зберігає життя. Механізми захисту в організмі «тютюнозалежного» дозволяють йому не тільки безпечно харчуватися токсичною рослиною, а й виробляти «хімічну зброю» ‒ нікотинову «аромотерапію» […]

Деталі

Новий артефакт – новий свідок

Іноді фонди нашого музею поповнюються дивовижними предметами. Так, нещодавно до нас потрапила  ікона «Віднайдення загиблих», до якої звертаються ті, кому загрожує небезпека, тілесна чи духовна загибель, а також рідні солдатів, які беруть участь у бойових діях. Люди вірять, що щира молитва перед іконою допомагає відшукати зниклих безвісти. Реліквію  врятувала зі зруйнованого вибухом будинку у Гуляй […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу