Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Голодомор. Збережи пам’ять. Запали свічку.

Голодомор. Збережи пам’ять. Запали свічку.
icon:arrow-back

27 листопада відповідно до Указу Президента України від 26.11.1998 № 1310/1998 ми  вшановуємо День пам’яті жертв голодоморів. Також у цей день відповідно до постанови Верховної Ради України від 16.12.2020 № 1092-IX відзначаються 100-ті роковини від початку масового штучного голоду 1921 – 1923 рр. та 75-ті роковини від початку масового штучного голоду 1946 – 1947 рр.

Минуле століття пронеслося над Україною трьома голодоморами. Ці сплановані акції масового вбивства українців спричинили загибель людей за етнічною ознакою на їхніх землях.

Голодомор 1921-23 рр. найбільше вразив південні області України. Радянська влада запроваджувала свою політику та бажала підкорити українських заможних селян. У людей масово конфісковували хліб та вивозили його до Росії. Голод вразив також етнічні українські землі Кубань та Поволжжя.

Свічка пам'яті жертвам голодоморів в УкраїніПам'ятна монета України "Голодомор - геноцид українського народу"

Голодомор 1932-33 рр. є визнаним на міжнародному рівні геноцидом українців. Це був добре спланований та свідомий злочин вищого керівництва СРСР на чолі з диктатором Сталіним. Завдяки відкриттю архівів СБУ сьогодні можна стверджувати, що метою організації Голодомору 1932-33 років було винищення голодом саме українців. Трагедія в Україні тривала 17 місяців – з квітня 1932 року до листопада 1933 року. За різними даними, загинуло від 4 до 7 млн. людей, хоча деякі історики вказують про 10-11 млн. загиблих. Навесні 1933 року помирало 17 людей щохвилини, 1 000 людей щогодини і майже 25 000 людей щодня. За розпорядженнями уряду заборонялась будь-яка торгівля в сільській місцевості, призупинялося продовольче постачання сіл, переслідувалося та каралося на 10 років ув’язнення або розстріл будь-яке використання хліба для оплати праці в районах, які не виконали хлібозаготівельних планів, запроваджувалася система натуральних штрафів, товарних репресій.

Жернова

Голодомор 1946-47 рр. також був цілеспрямованою акцією вбивства українців радянською владою. Його причиною були не важкі повоєнні роки, а злочинні дії сталінського Політбюро. У селян забирали зерно, аби продати його чи подарувати «братнім» республікам соціалістичного табору.

Упродовж десятиліть масове вбивство людей замовчувалося радянською владою. Лише у 1998 році Указом президента України остання субота листопада оголошена Днем пам’яті жертв голодомору. Традиційною скорботною акцією цього дня є «Запали свічку пам’яті». Долучитися до неї доволі просто – після загальнонаціональної хвилини мовчання достатньо запалити свічку в своєму вікні. Це – знак нашої пам’яті. Вогонь свічки символізуватиме нашу скорботу і пам’ять про мільйони загублених життів, ці вогники зігріють душі загиблих.

Ми живемо! Живе наш народ! Так буде завжди!

Подібні новини

Сюрпризи тривають!

Пам’ятаєте виставку «Князівни та княгині», що навесні демонструвалась у нашому закладі? Так ось! Ще одна з робіт цієї серії поповнила фонди нашого музею! Цього разу дарунок – ляльку ручної роботи, «Королеву Франції Анну Ярославну», – ми отримали від Оксани Мацькової, майстрині-лялькарки, членкині народної художньої студії «Рукотвори». До Вашої уваги – момент вручення дарунку! Сердечно дякуємо […]

Деталі

Передноворічні подарунки музею

У передноворіччя Хмельницький обласний краєзнавчий музей отримав таку невеличку приємність. Дякуємо Міністерству закордонних справ Німеччини та Центру допомоги мистецтву України (Ukraine Art Aid Center) в особі національного координатора Ірини Нікіфорової за підтримку.

Деталі

День етнографа

17 липня – День етнографа України – свято фахівців, які вивчають культуру та духовність, побут та звичаї, національні та регіональні особливості. Хмельницький обласний краєзнавчий музей як науковий та культурно-освітній заклад збирає, досліджує та популяризує різноманітне надбання етносу Подільсько-Волинського краю. Колискою родинних традицій, душею та окрасою музею є зал «У звичаях й традиціях народу ти душу […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу