Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Футляр для… хобота

Футляр для… хобота
icon:arrow-back

Бражник бузковий
Sphinx ligustri

Сім місяців під землею, в абсолютній темряві, на глибині, що майже в шість разів перевищує довжину власного тіла (для людини ‒ це практично чотири поверхи донизу); в холоді – лише знизу підстелений «плед»-павутинка; без рухів, хоча іноді може ворушити черевцем; без їжі, проте дихає та випаровує воду, ‒ так проводить зимівлю лялечка бражника бузкового. Єдиний її захист від ворогів в цей період – хітинова оболонка, яка не кожному з них «по зубах». Саме під її захистом, всі ці сім місяців, завдяки кардинальній анатомічній перебудові комахи відбувається велика метаморфоза – перетворення гусениці на метелика. Закінчиться вона лише наприкінці весни, коли встановиться стала тепла погода і лялечка, прикладаючи неймовірні зусилля, підніметься на поверхню, щоб визволитися з хітинового «полону» та розправити й висушити крила для першого польоту.

При народженні цьому метелику потрібно досить обережно поводитися не лише з тендітними крилами, а й з довгим хоботком, який весь цей час розвивався та «зберігався» в спеціальному «футлярі» ‒ окремо прилеглому до лялечки чохлі, що зовні схожий на ручку глечика.

Спостерігати «трапезу» та красоту польоту бузкового бражника ‒ найкрупнішого завсідника наших парків і садів ‒ можна в сутінках під час цвітіння бузку, калини, малини, смородини та інших рослин. Щоправда, не кожен садівник зрадіє такому гостю та поспішить на фотополювання за ним. Якщо цей «красунчик» облюбує сад, його гусінь-шкідник з апетитом буде пожирати листя дерев та кущів, позбавляючи їх не лише декоративності, а й, в значній мірі, врожайності.

Бражник бузковий Sphinx ligustri

Подібні новини

Етнозустріч «НАДВЕЧІР’Я РІЗДВА»

Етнозустріч «НАДВЕЧІР’Я РІЗДВА» від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ відбулася у «Родинному затишку». Наукові співробітники музею познайомили підопічних з традиціями справжнього українського Різдва, розважили гучними колядками та  святковим хенд-мейдом.  Вітаємо педагогів та вихованців «Родинного затишку» з прийдешніми святами, дякуємо за гостинність, активність та тісну багаторічну співпрацю! До нових зустрічей у Новому 2024 році!

Деталі

«Віртуальні подорожі краєм. Нетішин»

«ВІРТУАЛЬНІ ПОДОРОЖІ КРАЄМ» ВІД ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ ЗНОВУ З ВАМИ! Цього разу мандруємо у Нетішин! Версій щодо походження назви містечка багато. Найвірогідніше, Нетішом звали першого осадника – людину, котра й започаткувала поселення. На сторінках письмових джерел вперше згадується 6-го лютого 1542 року як одне із замкових сіл, що відходило, за нашим припущенням, у спадок […]

Деталі

НАЙПЕРШІ, НАЙБІЛЬШІ, ЄДИНІ

Перша у світі регулярна міжнародна поштова авіалінія була встановлена з Відня до Києва через Краків та Проскурів. Діяла лінія у березні-листопаді 1918 р., протяжність маршруту складала майже 1200 км, а наш Проскурів був ключовим транзитним пунктом. Найбільше у світі та в Україні пам’ятників гетьману Богданові Хмельницькому встановлено у місті Хмельницькому. Всього в Україні понад сто […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу