У багатьох країнах світу наших туристів дивують надзвичайними спорудами, наголошуючи про їх винятковість. Проте у нас в області теж є рукотворні об’єкти, що можуть вразити не лише українців, а й багатьох гостей з усього світу.
МАСШТАБНІ ФОРТИФІКАЦІЇ МИНУЛОГО СТОЛІТТЯ
Найбільшою оборонною спорудою, зведеною на території Хмельницької області, є так звана «Лінія Сталіна». У кожному районі нашого краю збереглися десятки бетонних укріплень військового призначення, які були збудовані напередодні Другої світової війни.
Поява цих масштабних фортифікацій припадає на 1920-30-ті рр., коли у передвоєнні роки країни Європи охопила «фортифікаційна лихоманка». Лінії Мажино, Зиґфріда, Арпада, Маннергейма… – чого тоді тільки не будували. Наприкінці 20-х рр. і в СРСР почалося спорудження системи оборонних укріплень, які назвали «Лінією Сталіна». Якщо довжина, наприклад, фінської лінії Маннергейма була близько 70 км, укріплення Мажино (Франція) мали дещо більше – 200 км, то «Лінія Сталіна» простягалася майже на 2,5 тис. км!
У 1929-1937 рр. СРСР уздовж лінії західного кордону спорудили 13 укріплених районів (УРів), які мали 3196 оборонних споруд (ДОТів). В Україні були побудовані 5 УРів: Київський, Летичівський, Коростеньський, Новоград-Волинський, Могилів-Подільський. У 1938 р. розпочали будівництво ще 8, що складалися з 1028 споруд. Більшість нових УРів з’явилось на території нашого краю: Шепетівський, Остропільський, Старокостянтинівський, Проскурівський, Кам’янець-Подільський. Однак, коли залишалось лише встановити озброєння, будівництво припинилося. Це було викликано зміною восени 1939 р. державного кордону СРСР, у зв’язку з чим «Лінія Сталіна» опинилася в глибокому тилу.
З усіх УРів, збудованих в України, шість розміщені на території Хмельниччини. Бетоновані споруди вишукались у дві смуги з півночі на південь області. Є приємна новина для туристів – ДОТи можна оглянути не лише десь у полях у занедбаному стані, а відвідати музей, який у 2012 р. був відкритий у Волочиську.
Більше про ці та інші факти з історії краю читайте у книзі Сергія Єсюніна «Хмельниччина: минуле, що дивує», яку можна придбати у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї.