У багатьох країнах світу наших туристів дивують надзвичайними спорудами, наголошуючи про їх винятковість. Проте у нас в області теж є рукотворні об’єкти, що можуть вразити не лише українців, а й багатьох гостей з усього світу.
МАСШТАБНА ФОРТИФІКАЦІЯ ПОЧАТКУ ЕРИ
Найбільшими оборонними спорудами, зведеними колись на території України, вважаються Траянові вали й, так звана, «Лінія Сталіна». І, що цікаво, обидві споруди розміщені здебільшого на Хмельниччині.
Траянові вали – це велетенські земляні фортифікації, що простягалися колись на десятки кілометрів у Середньому Подністров’ї (переважно по території Хмельницької області, частково по Тернопільщині, Вінниччині, а також у Молдові). В їх розташуванні на місцевості простежується така система: головна частина валів має спрямування перпендикулярно до течії Дністра і збудована між її притоками – річками Збруч, Смотрич, Ушиця, Калюс.
Більшість учених вважає, що вали споруджені в 1-й пол. І тис. н. е. та за їх допомогою лісостепові слов’янські племена захищалися від просування кочових племен. Назва «Траянові» затвердилась у XVIII-ХІХ ст. внаслідок упевненості вчених того часу, що довгі вали були побудовані в епоху римського імператора Траяна. До наших днів найкраще збереглися рештки валів у Надзбруччі, де вони тягнуться від околиць Сатанова, повз села Зверхівці, Борщівка, Кремінна, Лісоводи і далі майже до Городка.
Про «Лінію Сталіна» розповімо наступного разу.
Детальніше про ці та інші факти з історії краю читайте у книзі Сергія Єсюніна «Хмельниччина: минуле, що дивує», яку можна придбати у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї.