Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

День створення УПА

День створення УПА
icon:arrow-back

У Другій світовій війні вояки Української Повстанської Армії взяли до рук зброю, аби захистити українців від обох тоталітарних режимів – нацистського та комуністичного. Боролися за відновлення української державності. День створення УПА – 14 жовтня 1942 р., перший бій проти нацистів – 7 лютого 1943 р. Загалом через лави УПА пройшло близько 100 тис. осіб. Чисельність у 1944 р. сягала 40 тис.

Повстанський рух масово охопив спочатку Волинь та Полісся, потім поширився на Галичину та Карпати. Згодом загони УПА здійснили ряд рейдів на Поділля. Відбулись вони під командою доволі відомих повстанців, кожен з яких діяв під окремим позивним.

Зокрема, потужні рейди відділів УПА «Олега» (Петро Гречух), «Кропиви» (Василь Процюк), «Гордієнка» (Гордій Воротновський) відбулись в листопаді 1943 р. на Кам’янеччину, Житомирщину, Вінниччину. Ці відділи входили у військову округу УПА «Богун» та перед походом отримали завдання: «Кропива» – мав рухатись на Шепетівські ліси до Житомира (через Гриців, Лабунь, Бердичів); «Гордієнко» – на Проскурів – Летичів; 3) «Олег» – у напрямку Старокостянтинова, Летичева та Вінниці.

Командир групи «Гордієнко» – Гордій Вротновський, який рухався на Проскурів – Летичів, після дводенного рейду залишив її через хворобу. Командування групою взяв на себе сотник «Ярема», який 27 листопада 1943 р. вступив у бій з гітлерівцями поблизу с. Купель Волочиського р-ну. У сутичці вдалося знищити 3 автомашини, ліквідувати 30 нацистів, а також здобути 1 фінку, 3 кріса, 3 пістолета. Вирваний з оточення, але переслідуваний ворогом «Ярема» з відділом вступив в новий бій під с. Заруддя Красилівського р-ну, неподалік дороги Старокостянтинів – Проскурів. Втративши зв’язок з іншими відділами, група повернулася в околиці с. Білозірка Лановецького р-ну Тернопільської обл.

В жовтні 1943 р. за наказом «Крука» (Іван Климишин) командування сотнею від «Гордієнка» (переведений на іншу роботу) перейшло Ярославу Білінському («Бистрий»). 5 грудня 1943 р. він з Шумського р-ну Тернопільщини відправився в Кам’янець-Подільську обл. в район міст Проскурів – Старокостянтинів. Розформувавши сотню на десять груп по 10 стрільців, він наказав рейдувати районами області. Діяли вони недовго і через важкі воєнні умови повернулися на Тернопільщину в район Лановець. Але встигли дати перед відходом великій бій 9 січня 1944 р.: біля села Лисогірка курінь знищив загін німецької поліції й захопив трофеї: 3 автомашини, 7 кулеметів, 2 міномети, 10 гвинтівок, 500 гранат та ін.

Подібні новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Грудень

Складним був шлях наших предків, доки винайшли вони для обчислення та розрахунку свого земного шляху мірило – календар. Нині схожий він на дерево, яке на початку року вичікує свого пробудження, одягаючись згодом пишно та яскраво, а наприкінці – готується до глибокого сну, знімаючи з себе коштовне золоте вбрання. Будь-яка пора неперевершено довершена. Грудень рік кінчає […]

Деталі

Фотоподорож  «О, краю мій, моя земля!»

Скільки років нашому місту? Коли утворилася Хмельницька область? Скільки разів Хмельницький змінював свою назву? Які  вулиці найстаріші у нашому місті? Які таємниці приховують у своїх стінах давні будинки Проскурова?  – на ці та інші запитання учасників фотоподорожі  «О, краю мій, моя земля!» відповідали співробітники Хмельницького обласного краєзнавчого музею. Захід відбувся у Центрі реабілітації «Родинний затишок» […]

Деталі

Подарунки від голови Черкаської обласної ради

Подарунки наших гостей та ще й такі, що можна одразу представити в експозиції, особливо приємні та цінні для нас. Ми щиро дякуємо голові Черкаської обласної ради Анатолію Підгорному за новий експонат – сертифікований  арт-об’єкт «Сила рушникового Дерева життя» (контейнеру від танкового снаряда) – для експозиційної зали «Воїни нації нескорених: від України-Русі до сьогодення»,  а також […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу