Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

День створення УПА

День створення УПА
icon:arrow-back

У Другій світовій війні вояки Української Повстанської Армії взяли до рук зброю, аби захистити українців від обох тоталітарних режимів – нацистського та комуністичного. Боролися за відновлення української державності. День створення УПА – 14 жовтня 1942 р., перший бій проти нацистів – 7 лютого 1943 р. Загалом через лави УПА пройшло близько 100 тис. осіб. Чисельність у 1944 р. сягала 40 тис.

Повстанський рух масово охопив спочатку Волинь та Полісся, потім поширився на Галичину та Карпати. Згодом загони УПА здійснили ряд рейдів на Поділля. Відбулись вони під командою доволі відомих повстанців, кожен з яких діяв під окремим позивним.

Зокрема, потужні рейди відділів УПА «Олега» (Петро Гречух), «Кропиви» (Василь Процюк), «Гордієнка» (Гордій Воротновський) відбулись в листопаді 1943 р. на Кам’янеччину, Житомирщину, Вінниччину. Ці відділи входили у військову округу УПА «Богун» та перед походом отримали завдання: «Кропива» – мав рухатись на Шепетівські ліси до Житомира (через Гриців, Лабунь, Бердичів); «Гордієнко» – на Проскурів – Летичів; 3) «Олег» – у напрямку Старокостянтинова, Летичева та Вінниці.

Командир групи «Гордієнко» – Гордій Вротновський, який рухався на Проскурів – Летичів, після дводенного рейду залишив її через хворобу. Командування групою взяв на себе сотник «Ярема», який 27 листопада 1943 р. вступив у бій з гітлерівцями поблизу с. Купель Волочиського р-ну. У сутичці вдалося знищити 3 автомашини, ліквідувати 30 нацистів, а також здобути 1 фінку, 3 кріса, 3 пістолета. Вирваний з оточення, але переслідуваний ворогом «Ярема» з відділом вступив в новий бій під с. Заруддя Красилівського р-ну, неподалік дороги Старокостянтинів – Проскурів. Втративши зв’язок з іншими відділами, група повернулася в околиці с. Білозірка Лановецького р-ну Тернопільської обл.

В жовтні 1943 р. за наказом «Крука» (Іван Климишин) командування сотнею від «Гордієнка» (переведений на іншу роботу) перейшло Ярославу Білінському («Бистрий»). 5 грудня 1943 р. він з Шумського р-ну Тернопільщини відправився в Кам’янець-Подільську обл. в район міст Проскурів – Старокостянтинів. Розформувавши сотню на десять груп по 10 стрільців, він наказав рейдувати районами області. Діяли вони недовго і через важкі воєнні умови повернулися на Тернопільщину в район Лановець. Але встигли дати перед відходом великій бій 9 січня 1944 р.: біля села Лисогірка курінь знищив загін німецької поліції й захопив трофеї: 3 автомашини, 7 кулеметів, 2 міномети, 10 гвинтівок, 500 гранат та ін.

Подібні новини

Охайність на межі патології

Охайність борсуків на межі патології. Вони ніколи не дозволять собі скуштувати «смачний бутерброд», сидячи на власному ліжку, бо в норі не можна смітити!.. Та про все по порядку. В народі здавна борсук має славу звіра вальяжного, домовитого, господарського і надто охайного. Його житло організовано з комфортом і він дбайливо ставиться до порядку в ньому. Назвати […]

Деталі

«Жінки в науці. Собчук Галина Семенівна»

Собчук Галина Семенівна – музейний працівник, лікар. Її ім’я спливає, коли мова заходить про Національний музей-садибу М.І. Пирогова у Вінниці. Галина  Семенівна (06.01.1930 – 10.11.2019) – наша землячка. Народилась в с. Малинки на Красилівщині. Після закінчення у 1954 р. Вінницького медінституту працювала головним лікарем Клубівської дільничної лікарні, заступником головного лікаря Меджибізької райлікарні, згодом – науковим […]

Деталі

Мотанка – лялька добра та надії

І в Україні, і далеко за її межами багато хто знає про українські рушники, вишиванки, писанки, а сьогодні поговоримо про ляльку-мотанку. Історія виникнення ляльки сягає прадавніх часів. В Україні дослідники вважають, що перші ляльки з’явилися приблизно 5 тисяч років тому. Один із перших дослідників з даної теми Марко Грушевський використовує термін: «вузлова кукла», вона – […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу