Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Це було в нас: Перші українські газети Проскурова

Це було в нас: Перші українські газети Проскурова
icon:arrow-back

Українська революція 1917-1921 років запустила незворотній процес українізації Проскурова (нині – Хмельницький). Серед багатьох подій цього періоду відзначимо появу перших в історії Проскурова україномовних газет.

Загалом перше періодичне видання у місті з’явилось у 1904 році, коли під редакцією директора-розпорядника Проскурівсько-Летичівського сільськогосподарського товариства Л. Рутковського тричі на тиждень виходила російською мовою газета з неймовірно довгою назвою – «Телеграфный бюллетень Проскуровско-Летичевского сельскохозяйственного товарищества торгово-телеграфного агентства Министерства финансов о ценах на сельскохозяйственные продукты на рынках». Це видання відрізнялось від звичних для нас газет тим, що містило лише інформацію комерційного змісту для вузького кола землевласників.

Перша періодика у вигляді звичних газет та журналів стала виходити у Проскурові лише за декілька років. Зокрема, 18 грудня 1910 року побачив світ «Tygodnik Podolski» (Подільський тижневик) – тижневик польською мовою, який вміщував статті різноманітного змісту, хроніку подій місцевого життя, новини країни та світу, літературні твори, оголошення та рекламу. Редактором і видавцем був місцевий адвокат Стефан Зембржуський. Тижневик друкувався у різних друкарнях міста, а редакція містилась у помешканні видавця, у невеличкому будинку по вул. Аптекарській, 39 (нині – вул. Проскурівського підпілля). Проте, видання тижневика було нетривалим. Вже за рік редактор потрапив під тиск імперської поліції – почалися безпідставні звинувачення у розповсюдженні інформації антидержавного змісту та відкритті «підпільної польської друкарні». «Tygodnik Podolski» вимушений був припинити своє існування – 26 травня 1912 року вийшов останній, 72-й номер…

Проте місто не залишилось без преси – у 1914 році почали видавати нові газети-журнали – двічі на місяць виходив польськомовний суспільно-релігійний журнал «Nasza Wies» (Наше Село) та щоденна політична, громадська, літературно-наукова й комерційна газета російською мовою «Подольский Край». Але обидва видання припинили існування з початком Першої світової війни. Натомість у жовтні 1914 року з’явилась газета Проскурівської повітової Земської Управи «Наша Земская Газета» (теж російською мовою), яку з 1 січня 1915 року перейменували у «Земскую Мысль», а з початком революційних подій 1917 року на «Свободная Мысль». Під час війни це було єдине періодичне видання, що виходило в Проскурові. Останній номер газети побачив світ 6 квітня 1917 року.

У 1917-1918 роках інколи друкували газети різні політичні та військові організації, які тимчасово перебували у Проскурові. Але то були нерегулярні та знов-таки російськомовні видання.

Газета «Стрілецька Думка», 1 липня 1919 року

Перші українські газети в Проскурові почали видавати у 1919 році вояки Армії УНР. У березні 1919 року, під час перебування у місті Уряду та Директорії УНР, військове відомство регулярно видавало свій офіційний часопис «Новини Інформаційного бюро Армії Української Народньої Республіки» та підготувало менш ніж за місяць 9 випусків. У червні-липні 1919 року, під час перебування у Проскурові підрозділів Українських Січових стрільців, у місті  розмістилась Пресова квартира січовиків, яка видавала газету «Стрілецька Думка». Часописом опікувався особисто командир Січових стрільців полковник Євген Коновалець, редактором був хорунжий Степан Рудик. Тираж газети у Проскурові сягав 4-6 тисяч примірників. Редакція працювала у будівлі по вул. Старобульварній, 18 (нині – вул. Героїв Маріуполя).

Будинок по вул. Героїв Маріуполя,18, де у 1919 році містилась Пресова квартира Січових стрільців та редакція газети «Стрілецька Думка»Перша україномовна газета місцевих видавців побачила світ 28 вересня 1919 року – у цей день вийшов перший номер часопису Проскурівської повітової селянської спілки «Голос Села». Газета почала виходити тричі на тиждень, користувалась попитом серед читачів, але кризові явища змусили вже 7 листопада припинити її видання.

Знаменна подія відбулась влітку 1920 року – 6 липня Проскурівська Українська громада започаткувала видання власного часопису «Українське Гасло». Правда, вийшов лише один номер газети, адже на початку липня кардинально змінилась ситуація на фронті…

Газета «Українське гасло», 6 липня 1920 року

Подібні новини

Фото-календар

Як найкраще та найкорисніше організувати літнє дозвілля? Звісно ж, провести його разом з нами! Вчора та сьогодні захоплюючу подорож експозиційними залами здійснювали учні НВК №10, вихованці початкової школи №1, ЗОШ №6 та ЗОШ №32. ПРОВОДИМО ЛІТНІ КАНІКУЛИ З МУЗЕЄМ!

Деталі

Творча співпраця в рамках новорічного проєкту

«Кожен крок, що віддаляє нас від останнього Нового року, наближає до наступного…» Такими словами ми розпочинали 2022 рік та плануємо зробити девізом наступного – 2023. Цей чарівний вислів британського письменника Тома Флетчера своїм змістом пов’язаний із закінченням річного кола, але й водночас дозволяє нам відчути магічну безкінечність святкових явищ. Наш най-найдивовижніший проект «Ялинкова прикраса мого […]

Деталі

Перший лімітований випуск гри «Монополія Хмельницький»

Увага!!! Вийшов перший лімітований випуск гри «Монополія Хмельницький» по спецзамовленню і серед іншого – визначні місця нашого міста з цікавими та пізнавальними запитаннями про них. Пишаємось, що наш музей також потрапив до такої захоплюючої та пізнавальної гри, придбати яку можна, завітавши до нас.  

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу