Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Це було в нас: гардемаринська школа у Кам’янці-Подільському

Це було в нас: гардемаринська школа у Кам’янці-Подільському
icon:arrow-back

Землі нашого краю далекі від моря, проте, як не дивно, саме Поділля стало місцем заснування Української гардемаринської школи.

Серед подій Української революції 1917-1921 років привертає увагу намагання створення власних військово-морських сил. Ці намагання стали дієвими після приходу до влади Директорії УНР, яка на початку 1919 року прийняла низку законодавчих актів по морському відомству. Одним з наказів (№107 від 11 січня 1919 р.) було введено в дію «Закон про гардемаринську школу», яку вирішили організувати в Миколаєві. Але закон не встиг повноцінно запрацювати, адже війська країн Антанти окупували Одесу; 1 лютого 1919 року зайняли Херсон; 2 лютого – Миколаїв, остаточно відрізавши УНР від Чорного моря.

Єдиною територією на той час, де міцно трималась українська влада, було Поділля. Отож, з 6 червня Директорія та уряд переїхали до Кам’янця-Подільського, зробивши місто над Смотричем тимчасовою столицею УНР.

Разом з іншими урядовцями до Кам’янця-Подільського прибуло й Морське міністерство на чолі з капітаном 1-го рангу Миколою Злобіним. Воно одразу активізувало роботу з організації українських військово-морських сил, вирішивши працювати на перспективу. Перш за все, прийняли рішення продовжити формування морської піхоти. Й у липні 1919 року в Кам’янці-Подільському розпочався набір до 2-го полку та була створена дивізія морської піхоти. А коли на початку вересня, по здобуттю армією УНР Києва, блиснула надія на оволодіння Одесою та вихід до моря, військово-морські урядовці згадали «Закон про гардемаринську школу» та взялись за створення цього навчального закладу.

1 жовтня 1919 року в Кам’янці-Подільському було засновано Українську гардемаринську школу, яка розмістилась у приміщенні Головного морського штабу по вул. Поштовій, 17 (нині – вул. Зарванська). Начальником навчального закладу став генерал-хорунжий Володимир Савченко-Більський, заступником – капітан-лейтенант Святослав Шрамченко. В пресі та серед військ було розповсюджено оголошення про набір слухачів і вже за кілька днів зарахували перших 20 гардемаринів. Навчання фахівців військово-морського флоту розпочалось у двох форматах: трирічний курс був визначений для підготовки старшин флоту; 9-місячний курс – для підготовки підстаршин (муштрових, сигналістів та стернових). Однак суттєві зміни ситуації на фронті призвели до того, що за півтора місяця Кам’янець-Подільський окупувало польське військо, і школа припинила свою діяльність…

Проте факт залишився в історії. Той короткий період у Кам’янці-Подільському, коли продовжувалось формування морської піхоти та почала діяти Українська гардемаринська школа, став найбільш насиченим на події у спробі створення в УНР військово-морських сил.

Подібні новини

Виставка «Україна. Війна в Європі»

Виставка «Україна. Війна в Європі» розповідає про глибинні передумови сучасного російсько-українського протистояння, про різні аспекти поточної фази російсько-української війни після повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року, а також про героїчний спротив українського народу, який тримає Україну в фокусі європейського інтересу. Проект створив Український інститут національної пам’яті на замовлення Міністерства культури […]

Деталі

“Магія” чорнобривців

Вересень –  активна пора цвітіння однієї з найулюбленіших квітів українців – чорнобривців, відомих в Європі з ХVI ст. А чи знаєте Ви, що ці квіти є не лише окрасою нашого саду, але й наділені лікувальними властивостями? Якщо у чашку з відваром улюбленого зеленого чаю додати сушену квітку чорнобривця, ви отримаєте не тільки пряний та приємний […]

Деталі

До Дня Етнографа

17 липня в нашій державі відзначають День Етнографа. Саме серед літа і організовувалося найбільше пошукових експедицій. На теренах нашої сучасної Хмельниччини перші  фахові наукові дослідження належать  «патріарху» подільського краєзнавства – Ю.Сіцинському. Етнографічні статті та колекція подільських вишивок вченого вже понад століття є основним джерелом для сучасних науковців. До корифеїв  народознавства на початку двадцятого століття належать […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу