Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Це було в нас: гардемаринська школа у Кам’янці-Подільському

Це було в нас: гардемаринська школа у Кам’янці-Подільському
icon:arrow-back

Землі нашого краю далекі від моря, проте, як не дивно, саме Поділля стало місцем заснування Української гардемаринської школи.

Серед подій Української революції 1917-1921 років привертає увагу намагання створення власних військово-морських сил. Ці намагання стали дієвими після приходу до влади Директорії УНР, яка на початку 1919 року прийняла низку законодавчих актів по морському відомству. Одним з наказів (№107 від 11 січня 1919 р.) було введено в дію «Закон про гардемаринську школу», яку вирішили організувати в Миколаєві. Але закон не встиг повноцінно запрацювати, адже війська країн Антанти окупували Одесу; 1 лютого 1919 року зайняли Херсон; 2 лютого – Миколаїв, остаточно відрізавши УНР від Чорного моря.

Єдиною територією на той час, де міцно трималась українська влада, було Поділля. Отож, з 6 червня Директорія та уряд переїхали до Кам’янця-Подільського, зробивши місто над Смотричем тимчасовою столицею УНР.

Разом з іншими урядовцями до Кам’янця-Подільського прибуло й Морське міністерство на чолі з капітаном 1-го рангу Миколою Злобіним. Воно одразу активізувало роботу з організації українських військово-морських сил, вирішивши працювати на перспективу. Перш за все, прийняли рішення продовжити формування морської піхоти. Й у липні 1919 року в Кам’янці-Подільському розпочався набір до 2-го полку та була створена дивізія морської піхоти. А коли на початку вересня, по здобуттю армією УНР Києва, блиснула надія на оволодіння Одесою та вихід до моря, військово-морські урядовці згадали «Закон про гардемаринську школу» та взялись за створення цього навчального закладу.

1 жовтня 1919 року в Кам’янці-Подільському було засновано Українську гардемаринську школу, яка розмістилась у приміщенні Головного морського штабу по вул. Поштовій, 17 (нині – вул. Зарванська). Начальником навчального закладу став генерал-хорунжий Володимир Савченко-Більський, заступником – капітан-лейтенант Святослав Шрамченко. В пресі та серед військ було розповсюджено оголошення про набір слухачів і вже за кілька днів зарахували перших 20 гардемаринів. Навчання фахівців військово-морського флоту розпочалось у двох форматах: трирічний курс був визначений для підготовки старшин флоту; 9-місячний курс – для підготовки підстаршин (муштрових, сигналістів та стернових). Однак суттєві зміни ситуації на фронті призвели до того, що за півтора місяця Кам’янець-Подільський окупувало польське військо, і школа припинила свою діяльність…

Проте факт залишився в історії. Той короткий період у Кам’янці-Подільському, коли продовжувалось формування морської піхоти та почала діяти Українська гардемаринська школа, став найбільш насиченим на події у спробі створення в УНР військово-морських сил.

Подібні новини

День місцевого самоврядування

7 грудня – День місцевого самоврядування. Важливим чинником у відзначенні  цього дня зіграло свого часу надання магдебурзького права. Таке визначення походить з XIII ст. від назви німецького міста Магдебург. За цим правом населені пункти звільнялися від центральної королівської влади та створювали органи місцевого самоврядування. Магістрат ділився на раду та лаву, яку, відповідно,  очолював війт та […]

Деталі

«Проскурів на старих поштівках. Поштово-телеграфна контора»

Поштова картка початку ХХ ст. зафіксувала одну з найкрасивіших будівель міста Хмельницького – Проскурівську поштово-телеграфну контору. Будівля, що розташована на вул. Героїв Майдану,64, зберіглась до наших днів без змін та має цікаву історію, яка переносить нас у ХІХ ст. У 1885 р. відбулась чергова реформа поштового відомства, яка була викликана широким розповсюдженням нового виду зв’язку […]

Деталі

«Традиційні страви подолян. Калита»

Шановні наші поціновувачі, продовжуючи «смачну» рубрику «Традиційні страви подолян» від Хмельницького обласного краєзнавчого музею, ми розповімо про звичаї святкування одного з найочікуваніших і найвеселіших «празників» – дня Андрія Первозваного – та поділимось рецептом приготування обрядового смаколика. Ввечері, напередодні свята, наші предки збиралися на «великі вечорниці»,  де переповідали цікаві історії, жартували, співали, чекаючи опівночі, а з […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу