Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Чому місяць названий «липень»?

Чому місяць названий «липень»?
icon:arrow-back

Дуже часто поширена думка – нібито місяць названо «липнем», тому що саме в цей час цвіте липа. Але насправді це не так.

В давнину в цей період наші предки починали драти з липи лико – кору дерева, а саме в липні кора найкраще відділяється від стовбуру. З лика плели кошики, кухонне начиння, взуття.

Свого часу в північній та східній Європі широко розповсюджені були личаки́  – взуття, плетене з кори дерев. В Україні личаки були відомі переважно на Поліссі, але є також відомості про їх виготовлення й на Волині, й на Поділлі. А найкращим матеріалом для плетення личаків слугувало лико.

Плели личаки двома способами: скісним та прямим. Для України був характерний прямий спосіб плетіння, коли вони складалися з підошви та петельок біля стопи. Плели їх на спеціальній прямокутній колодці. Щоб розсунути проплетені смуги для просилювання вільних кінців, використовувався плоский гачок на дерев’яному держаку: крізь петлі протягувалася конопляна або скручена з волокна мотузка, яка тримала личаки на нозі.

Оскільки таке взуття  швидко зношувалося, то завжди мав бути запас матеріалу для їхнього виготовлення. Носили їх поверх білих полотняних онуч, які намотувалися майже до колін.

На щастя, сьогодні потреби ранити липу для господарських потреб вже немає, а от назва місяця збереглася.

На фото предмети з колекції музею:
Личаки, поч. ХХ ст., с. Іванківці Городоцького району.

Подібні новини

«Патенти» живої природи: корисна модель «Свердло»

Жива природа ‒ геніальний конструктор, інженер, технолог, великий зодчий і будівельник. Мільйони років вона відпрацьовувала і вдосконалювала свої творіння. Чого тільки немає в її «патентному бюро»! Людина ж протягом своєї історії вчилася у природи, копіювала її «винаходи». Творці найскладніших пристроїв запозичили ідеї конструювання саме у живих аналогів ‒ рослин і тварин. Розповімо про деяких комах, […]

Деталі

Музео-караван «Ой, хустино, хустиночко! Мережана, шита»

Вчора православні християни вшановували пам’ять  Великомучениці Катерини, а українці всього світу відзначали  День хустки. З нагоди обох свят між співробітниками Хмельницького обласного краєзнавчого музею та центром реабілітації «Родинний затишок» відбувся музео-караван «Ой, хустино, хустиночко! Мережана, шита». Спершу вихованці закладу послухали тематичну лекцію, а по її закінченні  присутні приєдналися до креативної музейної майстерки – виготовляли  3-D […]

Деталі

«ВЕЛИКДЕНЬ У МУЗЕЇ» триває!

Екскурсію у поєднанні з тематичними забавами для учнів ліцею №15 провела завідувач відділу інформації та маркетингу музею Оксана Мельничук. Така оригінальна подача не тільки подарувала нашим візитерам нові знання, але й, маємо надію, ще й зарядила гарним настроєм!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу