Дуже часто поширена думка – нібито місяць названо «липнем», тому що саме в цей час цвіте липа. Але насправді це не так.
В давнину в цей період наші предки починали драти з липи лико – кору дерева, а саме в липні кора найкраще відділяється від стовбуру. З лика плели кошики, кухонне начиння, взуття.
Свого часу в північній та східній Європі широко розповсюджені були личаки́ – взуття, плетене з кори дерев. В Україні личаки були відомі переважно на Поліссі, але є також відомості про їх виготовлення й на Волині, й на Поділлі. А найкращим матеріалом для плетення личаків слугувало лико.
Плели личаки двома способами: скісним та прямим. Для України був характерний прямий спосіб плетіння, коли вони складалися з підошви та петельок біля стопи. Плели їх на спеціальній прямокутній колодці. Щоб розсунути проплетені смуги для просилювання вільних кінців, використовувався плоский гачок на дерев’яному держаку: крізь петлі протягувалася конопляна або скручена з волокна мотузка, яка тримала личаки на нозі.
Оскільки таке взуття швидко зношувалося, то завжди мав бути запас матеріалу для їхнього виготовлення. Носили їх поверх білих полотняних онуч, які намотувалися майже до колін.
На щастя, сьогодні потреби ранити липу для господарських потреб вже немає, а от назва місяця збереглася.
На фото предмети з колекції музею:
Личаки, поч. ХХ ст., с. Іванківці Городоцького району.