Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Черепашкові гроші

Черепашкові гроші
icon:arrow-back

Пам’ятаєте дитячу гру «Магазин», коли грошима слугували дрібні камінчики та листя з дерев й кущів? А тепер уявіть, що у Новій Гвінеї ще в середині ХХ ст. нарівні з національною валютою «ходили» мушлі морських молюсків Monetaria moneta (каурі).

Першими використовувати каурі як гроші почали в Китаї, в часи династії Шань (близько 1766‒1154 роки до н.е.) Потім з’явились копії каурі, зроблені з кістки, перламутру, вапняку, нефриту та бронзи – перші монети. З Китаю традиція каурі-грошей розповсюдилась й до інших країн та була у широкому вжитку в безмонетний період XII–XIV століть. Європейці привозили мушлі до Північної Америки, а араби – до Західної Африки.

Ловлять каурі, переважно, на Мальдівах. Для цього на глибину кидають прив’язане пальмове листя й близько тижня очікують, поки молюски не заповзуть на них, щоб поласувати зеленню. З одного листка «збирають» до 10 молюсків. Ось чому каурі мають усі якості грошей – щоб їх добути, необхідно витратити багато часу й докласти чимало зусиль, особливо зважаючи на їх низький фінансовий курс. До прикладу, в середині ХХ ст. сокира коштувала 150 каурі, штука полотна (± 24метра) – 600 каурі, два куска європейського мила або пакетик сушених цвіркунів – 100 каурі. Викуп за наречену складав 5000 каурі та одна корова. Курс каурі відносно валют європейських країн залежав від географії. В середині ХІХ ст. в Індії 1000 каурі коштували 3 англійських пенси, а у Західній Африці у п’ять разів дорожче ‒ 1 шилінг й 3 пенси.

У Гвінейській затоці каурі не живуть, проте саме у Новій Гвінеї (нарівні з іншими західноафриканськими країнами) вони стали важливою грошовою одиницею в період розвитку работоргівлі у XVI ст. й використовувались як гроші до середини ХХ ст. Пам’ять про каурі залишилась у монетній справі країни.

Monetaria moneta (каурі)Гвінея, 50 каурі "1971"

Подібні новини

Угода про співпрацю

З метою реалізації науково-просвітницьких програм, популяризації культурної спадщини та розвитку музейної справи 29 лютого 2024 року підписано угоду про творчу співпрацю між Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм та Хмельницьким професійним ліцеєм. Цікавої та плідної взаємодії нашим закладам!

Деталі

Чи варто бражнику робити… епіляцію?

Бражник тополевий Laothoe populi Накачаний торс, але не культурист. В плечах коса сажень, але не важкоатлет. Витончений вигин черевця, але не гімнаст. Тримає тривалу стійку на передніх лапках, але не акробат. Ще не вгадали? Тоді підказка: має ще й волохаті груди. Ось тепер зрозуміло ‒ йдеться про бражника тополевого. Наявність пристрою нічного бачення («тепловізора») дозволяє […]

Деталі

«Первоцвіти: подорож до чарівної країни Квітляндії»

«Чарівну країну Квітляндію» від Хмельницького обласного краєзнавчого музею «відвідали» маленькі пацієнти Хмельницької обласної дитячої лікарні! Під час віртуальних мандрів діти пізнавали дивовижні наукові факти, слухали захоплюючі легенди, розглядали ілюстрації, розгадували загадки про весняні квіти. А на завершення ще й взяли участь у наших творчих ініціативах! Науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею сподіваються, що гарний настрій посприяє […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу