Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Експозиції

«АРХЕОЛОГІЧНА СПАДЩИНА КРАЮ»

«АРХЕОЛОГІЧНА СПАДЩИНА КРАЮ»
icon:arrow-back

Ми ходимо по нашому минулому. Це не перебільшення і не метафора, це констатація факту – нашу справжню 300-тисячолітню історію зберігає не сховище запорошених архівних папірців, а надійний і безсторонній свідок – наша земля. Адже кожен крок, рух або дія людини залишає по собі цілком матеріальний слід, який ми можемо відстежити у землі.

Для переважної більшості населення уламки посуду на полі чи городі – звичайне сміття, якого треба позбутись. Але є люди, яким непоказний черепок підказує: тут жили наші предки 100, або 1000, або 10000 р. тому. Ці люди – археологи.

Кілька знайдених нами на поверхні непоказних фрагментів посуду можуть бути поштовхом для багаторічних стаціонарних розкопок, під час яких ми розчищаємо і вивчаємо залишки стародавніх будівель, посуд, знаряддя праці, зброю, поховання, скарби…

Яким чином все це опиняється під шаром ґрунту? Ви багато разів бачили старі покинуті будівлі: вони поступово руйнуються, заростають травою, і так – роками. Залишки трави перетворюються на перегній, згодом – на ґрунт, який поступово перекриває руїни. За 50 років від колишніх господ лишається кілька пагорбів, схожих на кургани. А за 400-500 років не лишиться сліду й від цих пагорбів – тільки рівне поле. Цілком природний процес, і саме з ним пов’язані численні перекази про церкви, села і навіть міста, які “пішли під землю”.

Виявлені знахідки та об’єкти наносять на креслення: згодом на їх основі археологи проведуть відповідні реконструкції і виявиться, наприклад, що розчищений у розкопі завал горілих стовбурів – це все, що залишилось від потужних оборонних стін і веж болохівського міста Губин, знищеного у 1241 р. військами Данила Галицького. А зруйнована вежа руського городища поблизу Шепетівки поховала під собою лицаря з англійської королівської династії Плантагенетів – родича короля Річарда Левове серце…

Опрацюванням знахідок після розкопок будуть займатись не тільки археологи, але й представники інших галузей науки: зоологи, ботаніки, антропологи, хіміки, фізики, геологи, навіть лікарі.

З’єднані воєдино, результати всіх цих досліджень дозоляють відтворити умови життя наших предків, їх виробничі досягнення, стиль одягу, прикрас, особливості побуту і багато ін. Ми дізнаємось, як виготовляли первісні знаряддя праці і як ними користувались, як будували житла у різні епохи, як і з чого робили металеві прикраси і зброю… Все це ми представляємо у нашій експозиції. А крім того – у Вас є можливість хоча б з десяток хвилин попрацювати на археологічному розкопі, відчути особливе піднесення від цікавої знахідки, а потім – трохи відпочити у житлі первісних мисливців на мамонтів. Подібних вражень ви не отримаєте у жодному з інших музеїв м. Хмельницький.

Подібні новини

Інфо-зустріч «Мовою музейних предметів»

Що таке музей  та як до нього потрапляють предмети? Що таке музейні експонати та як створюються експозиції? Що таке музейні екскурсії, уроки та лекторії?.. Відповіді на ці питання та багато іншої цікавої інформації дізналися п’ятикласники НВК № 10 з розповіді старшого наукового співробітника Хмельницького обласного краєзнавчого музею Катерини Данилової. Коли ж ще відчути себе краєзнавцями […]

Деталі

ВІТАННЯ З МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ МУЗЕЇВ!

Напередодні Міжнародного Дня Музеїв ми у рідних стінах приймали вітання від  начальника обласної військової адміністрації Сергія Тюріна та директора Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій ХОДА Інни Михайлової. Директор музею Олена Брицька ознайомила шанованих гостей з експозиційними залами. Радіємо за наукового співробітника Світлану Крижановську та старшого доглядача Євгенію Ткач, які отримали Почесні грамоти. Почесною […]

Деталі

«Патенти» живої природи: корисна модель «Гелікоптер»

Жива природа ‒ геніальний конструктор, інженер, технолог, великий зодчий і будівельник. Мільйони років вона відпрацьовувала і вдосконалювала свої творіння. Чого тільки немає в її «патентному бюро»! Людина ж протягом своєї історії вчилася у природи, копіювала її «винаходи». Творці найскладніших пристроїв запозичили ідеї конструювання саме у живих аналогів ‒ рослин і тварин. Розповімо про деяких комах, […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу